Domů Nemoci Nervová soustava Cysta na mozku

Cysta na mozku

Cysta na mozku představuje váček naplněný tekutinou umístěný v mozku. Existuje hned několik variant těchto cyst, povětšinou se naštěstí jedná o benigní útvary, které se nešíří dál do těla. Váček může obsahovat krev, hnis, mozkomíšní mok, ale i zcela jiný materiál. Cysty se mozku často vytvoří ještě před narozením.

Byť jsou cysty benigní, mohou způsobit velké potíže. Vyvolávat může bolest hlavy, potíže s viděním i nevolnost. Někdy jsou potíže tak velké, že je nutné je chirurgicky odstranit. Pokud cysta zůstane malá a neroste, je bez problémová a tudíž i bez příznaková. V tom případě je po odhalení pouze sledována.

Druhy mozkových cyst

Arachnoidální cysta

Arachnoidální cysta nebo také leptomeningeální cysta se nachází mezi mozkem a pavoučnicí (ochrannou blánou mozku). Nejčastěji se objevuje u dětí, ale objevit se může i u dospělých, jako následek po poranění hlavy nebo jiném traumatu mozku.

Koloidní cysta

Koloidní cysta je plněná gelem. Vytváří se v jedné ze 4 komor mozku, vůbec nejvíce ve třetí komoře. Tato cysta pak může vést k zablokování průtoku CSF, což vede k bolestem hlavy, které se spouštění v určité poloze. Objevují se v dospělosti.

Dermoidní cysta

Dermoidní cysta je velmi vzácným typem cysty, kterou tvoří kožní buňky a jež se tvoří již před narozením. Obsahovat mohou buňky potních žláz a vlasových folikulů.

Epidermoidní cysta

Epidermoidní cysta je znám jako epidermoidní nádor nebo také dermoidní cysta. Tato cysta roste velmi pomalu, takže je člověk objeví mnohdy až v dospělosti.

Pineální cysta

Tuto cystu obvykle naleznete ve středu epifýzy. Cysta je odhalena obvykle při MRI anebo CT. Obvykle nezpůsobuje žádné komplikace, ale někdy může narušit vidění. Objevit se může v jakémkoliv věku.

Příznaky cysty na mozku

Příznaky se obvykle odvíjí od toho, zda cysta roste a v které části mozku roste. Dlouho se nemusí objevit vůbec žádné příznaky. Některé příznaky jsou spojené s danou oblastí, kde roste. Objevit se může zvýšený tlak v mozku, otok mozku, změny chování, ataxie, bolest hlavy, nevolnost a zvracení, závratě, problémy s viděním a sluchem, bolestí obličeje, potíže s chůzí a rovnováhou a záchvaty.

Diagnostika cysty na mozku

Často se objevuje zcela náhodně v rámci CT anebo MRI.

Léčba cysty na mozku

Cysta na mozku se řeší tehdy, když činí nějaké obtíže, jinak se sleduje. Arachnoidální cysta se řeší propíchnutím a vypuštěním tekutiny. Pokud však nedojde k vyjmutí vaku, hrozí, že se stav bude opakovat. Dermoidní cystu je zapotřebí odstranit. Koloidní cysty je velmi složité odstranit, protože jsou obvykle umístěny hluboko v mozku. Jsou však velmi nebezpečné, protože mohou zvýšit tlak v mozku. Cysty v šišince nečiní žádné problémy, a proto je není zapotřebí odstraňovat, musí se však sledovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here