Domů Nemoci Vnitřní orgány Cysta na štítné žláze

Cysta na štítné žláze

Choroby štítné žlázy nejsou nikterak výjimečné.Štítná žláza je endokrinní žláza uložená v krku po jeho stranách. Tvoří ji pravý a levý lalok, které spojuje můstek. Pro správné fungování organismu mají veledůležitou roli. Neobejdeme se bez ní.

Jedním z velmi frekventovaných problémů, které mohou postihnout štítnou žlázu, je cysta. Cysty představují dutinu utvořenou ve štítné žláze, která je vyplněna čirou tekutinou nebo krví. Objevit se může po virovém onemocnění. Vzniknout však mohou z degenerace adenomů štítné žlázy. Cysty jsou naštěstí obvykle benigní, občas se však stane, že obsahují pevné složky. Výskyt těchto cyst se zvyšuje s věkem.

Projevy cyst štítné žlázy

Projevy jsou podobné projevům uzlíků v této oblasti.Nemusí se vůbec nijak projevovat a tak se často odhalí zcela náhodně. Někdy si pacienti stěžují na bolest štítné žlázy. Objevit se může náhlé krvácení, infarkt. I malé cysty o velikosti 1 nebo 2 ml mohou způsobit velké nepříjemnosti. Rozsáhlé krvácení může způsobit chrapot a paralýzu hlasivek. Toto krvácení může ohrozit dýchací cesty, zvlášť pokud je uzlík nasměrován směrem dovnitř anebo se nachází pod hrudním vstupem. Pokud je spojená s rakovinovým onemocněním, může způsobit jisté nepohodlí krku.

Jaké to jsou cysty

Pravé cysty, které jsou lemované benigními epiteliálníi buňkami jso vzácné. Většina cyst má částečně pevnou strukturu, s cystickou degenerací. Takové cysty se řeší pod ultrazvukem odsátím jemnou jehlou. Jde však již o poměrně velké cysty s objemem nad 50 ml. Úplně malé cysty, které nezpůsobují žádné obtíže se zpravidla nijak neřeší a pouze se sledují.

Diagnostika

Obvykle se na cystu ve štítné žláze odhalí náhodně, někdy pohmatem, ale ponejvíce při karotidovém sonu. Ještě přesnější je pak počítačová tomografie a magnetická rezonance. Je důležité také odhalit to, jestli cysty nejsou náhodou součástí nějakého nádorového onemocnění.

Jak se řeší tyto cysty?

Cysty u štítné žlázy se obvykle pod ultrazvukem odsají. To, co se odsaje, se posílá na cytologii. Obvykle pak potíže odstraní. U velkých cyst je nutné opakovat její odsávání, protože se jejich obsah často doplňuje. Pokud se nepodaří cystu vyhojit, je nezbytná operace. Někdy může pomoci i farmakologická terapie.

Alternativa chirurgického řešení problému

Alternativou radikálního chirurgického řešení je sklerotizace absolutním alkoholem pod ultrazvukovou kontrolou. Jde o moderní velmi efektivní metodu, jejímž plusem je i to, že ji můžete provést ambulantně. Má však svá rizika, která jsou spojena s aplikací alkoholem. Závažné komplikace se objevily pouze v 1% výkonů.Tuto metodu je možno úspěšně aplikovat so cyst velkých do 50 ml. Vyzkoušet ji můžete i na velkých systách o velikosti 80-170 ml, které nepůsobí žádné mechanické potíže.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here