Domů Nemoci Oční vady Cysta v oku

Cysta v oku

Cysty jsou nepříjemným zdravotním problémem, který může vesměs postihnout jakoukoliv část těla. Cysta samotná je váček, dutina, která je vyplněna tekutinou nebo hustou hmotou. Pod kůží se projevuje jako bulka. Může mít různou velikost a klidně dosáhne velikosti i několika centimetrů. Všeobecně existuje mnoho druhů cyst. Většinou jsou naštěstí nezhoubné. Není radno je však podceňovat.

Proč vznikají?

Většina příčin vzniku cyst je nejasná. Mnohdy se tvoří samy, bez jakýchkoliv vnějších vlivů. Někdy to je o tom, že se některé vývody žláz ucpou, hromadí se v nich škodlivé látky, které by jinak odešly, následně pak otečou a vv místě se pak vytvoří cysta. Někdy mohou být reakcí na přítomnost nějakého parazita. Vzniknout ale mohou i po úrazu nebo bouchnutí. Další častou příčinou vzniku cyst mohou být i některé vývojové vady.

Oční cysta

K nejčastějším očním cystám patří ta, která vzniká jako následek zánětu Meibomovy žlázky. Říká se jí Meibomova cysta, tarzální cysta, vlčí zrno, spojivkový granulom nebo také chalazion. Takovýto zánět vytvoří na víčku měkkou cystu, která je naplněna tekutinou nebo pevnou hmotou. Meibomova žlázka má za úkol promazávat oko. U víčka jich je okolo 30 nebo 40. Vytváří ochranný film na povrchu oka.

Jak se léčí?

Základem úspěšné léčby jsou teplé obklady, které se pravidelně přikládají na víčka. Teplo zvyšuje krevní oběh v dané oblasti. Pomoci mohou i lokální antibiotika, která by se měla aplikovat ihned po teplém obkladu. Pokud je však cysta příliš veliká a nereaguje na léčbu, je nutno přistoupit k radikálnějšímu řešení. V lokální anestézii se provede na vnitřní straně víčka malý řez, jímž se odstraní chalazion. Chronické cysty se mohou léčit i s nízkými dávkami tetracyklinu.

Prognóza cysty v oku

Cysta v oku zrak nějak neovňuje, tedy pokud není příliš veliká. K tomu však již obvykle nedochází. Jde o nepříjemnou záležitost, která lidi donutí navštívit svého očního lékaře včas. Po odstranění cysty se nemocnému uleví a pokud měl přece jen nějaké problémy, dojde k rychlé úpravě. Nemá ani vliv na vznik glaukomu nebo nádoru. Nejde o infekční problém.

Dá se jí předejít ?

Je to těžké, někteří lidé mají k těmto cystám sklon. Trápí je víc než všechny ostatní. Ohroženi jsou vlastně všichni, kdo tuto cystu měli víc než jedenkrát. Do skupiny rizikových patří i lidé s rosaceou, kteří mají pozměněné fungování mazových žlázek v obličeji. Všechny rizikové skupiny pak před opakovaným vznikem cyst chrání pravidelné teplé obklady, kladené na víčka těsně před spaním. Délka terapie by měla trvat asi 5 minut. Lidé se seborrheou, která rovněž patří k rizikovým skupinám se sklonem k cystám v očích, by vedle obkladů měla oči ošetřovat ještě i borovou vodou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here