Domů Nemoci Infekce Cysticerkóza

Cysticerkóza

Cysticerkóza je parazitární onemocnění způsobené tasemnicí dlouhočlennou (Taenia solium), kdy se larvy dostávají do orgánů.

Tasemnice dlouhočlenná:

Tasemnice patří mezi helminty a její dospělci osídlují tenké střevo člověka. Mezihostili jsou prase domácí a prase divoké, ale také člověk, pokud se larvy dostanou do orgánů. Tento druh tasemnice může měřit až 4 metry, poslední články se odlučují a odcházejí z těla hostitele stolicí. Tyto články (proglotidy) jsou plné oplozených vajíček. Může jích obsahovat až 100 tisíc. Vajíčky se nakazí prase. Z vajíčka se pak uvolní onkosféra (embryo), které se uchytí v tkáních (nejčastěji svalech) a přemění se na boubel, tj. cysticerkus. Boubel je oválný útvar, který má velikost 5 x 10 milimetrů a obsahuje zárodek/larvou tasemnice. Svalovinu s boubelemi pak může zkonzumovat člověk, pokud není maso dostatečně tepelně zpracované. 

Cysticerkóza u člověka:

Larvy (boubele, cysticerky) se po zkonzumování mohou dostat do střeva, ale také do jiných orgánů. Cílem larev jsou centrální nervový systém (neurocysticerkóza), svaly, játra či oči, mohou se také dostat do podkoží. 

Neurocysticerkóza:

Larva docestuje do centrální nervové soustavy (CNS). Přítomnost cysticerky v CNS je spojená s mnoha příznaky, které se liší dle umístění larev. Ty mohou být v mozkové tkáni, pod mozkovými plenami nebo v mozkových komorách. Boubele se mohou dostat také do míchy.

Příznaky:

  • Bolesti hlavy
  • Záchvatovité stavy, včetně epileptických záchvatů
  • Vysoký nitrolební tlak
  • Hydrocefalus
  • Parézy končetin
  • Poruchy psychiky
  • Zmatenost 
  • Poruchy rovnováhy
  • Poruchy vědomí

Cysticerkóza svalů:

Tento typ cystycerkózy probíhá většinou bez příznaků. Problém však je, pokud je napaden srdeční sval. Ve svalech totiž dochází k zbytnění, což může vést až k selhání srdce. 

Cysticerkóza očí:

Tento druh cysticerkózy je vzácný. Paraziti se mnou nacházet v jakékoli části oka, tj. ve sklivci, přední a/nebo zadní oční komoře, pod sítnicí atd. Přítomnost cysticerk vede k poškození zraku.

Prevence cysticerkózy:

Prevencí nákazy je tepelná úprava masa, je potřeba jej zahřát alespoň na 60 °C a 10 minut. Zahubit boubele může také zmražení. Při teplotě -10 °C dojde k zničení boubelí za cca 10 dní.

Diagnostika cystycerkóz:

Cysticerkózy je možné diagnostikovat pomocí krevních testů, které však nemusí být dostatečně průkazné. Definitivní výsledek dá např. ultrazvuk v případě, že je boubel např. ve svalech či játrech. Často se volí CT nebo magnetická rezonance, které dokáží odhalit cysticerky v kterémkoli orgánu, včetně CNS.

Léčba cysticerkózy:

Toto parazitární onemocnění se léčí antiparazitiky, např. praziquantelem, albendazolem a v případě přítomnosti tasemnice v CNS se někdy přistupuje také k chirurgickému odstranění.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here