Domů Nemoci Gynekologie Cystokéla

Cystokéla

Cystokéla je lékařské označení pro sestup močového měchýře do pochvy. Jedná se o poměrně rozšířený uro-gynekologický problém, který postihuje velkou část ženské populace. Jakými příznaky se cystokéla projevuje? Co ji způsobuje? Jaké jsou možnosti léčby a prevence?

CystokélaPříčinou je oslabení svalů

Příčinou sestupu močového měchýře do pochvy, cystokély (označované také jako výhřez přední stěny poševní) je oslabení svalů (přesněji podpůrného vaziva mezi močovým měchýřem a poševní stěnou), které jsou zodpovědné za to, aby držely močový měchýř v místě, kde mají. K tomuto oslabení může dojít zejména v důsledku extrémního namáhání těchto svalů – typickým příkladem je tlačení při klasickém vaginálním porodu, dále pak chronická zácpa (kdy je pacientka nucena dlouhodobě nucena vyvíjet velký tlak potřebný k vyměšování).

Neméně významné rizikové faktory představují: zvedání těžkých břemen, nadváha pacientky, kašel (pacientka trpí chronickou bronchitidou nebo je silná kuřačka), stejně jako genetická predispozice k tomuto problému. K cystokéle rovněž dochází u pacientek s věkem, kdy po menopauze (v důsledku snížení hladiny hormonu estrogenu) dochází k uvolňování těchto svalů.

Příznaky a projevy

Příznaky a projevy cystokély jsou individuální a závisí mimo jiné na stadiu onemocnění. V případě mírného sestupu močového měchýře do pochvy nemusí mít pacientka žádné obtíže. Mezi obecné příznaky cystokély pak patří následující: nepříjemný pocit tlaku v oblasti pánve nebo pochvy, bolest dané tělové partie při zvedání těžkých břemen nebo při kašlání, bolesti nebo nepříjemné pocity při pohlavním styku (kdy dochází k dráždění močového měchýře a pacientka je namísto příjemných pocitů obtěžována pocitem nucení na močení. Dalším projevem, který je zdrojem diskomfortu, je pocit neúplného vymočení (po opuštění nebo již při opouštění toalety pociťuje pacientka nutnost se vrátit), slabý nebo přerušovaný proud moči. Výše popsané urologické obtíže pak mohou být doplněny o problémy s infekcí, pacientky s cystokélou jsou obecně náchylnější k infekcím močového měchýře, trpí často na záněty močových cest, atd.

Cystokéla představuje nejen zdravotní, ale také estetický problém. V případě cystokély prvního stupně vykukuje močový měchýř z pochvy, u onemocnění druhého stupně je vidět z poševního vchodu. Pro třetí stupeň je pak charakteristické vystupování močového měchýře ven z pochvy.

Léčba závisí na stadiu

Na stadiu onemocnění závisí i jeho léčba. Méně závažné případy lze řešit použitím pesaru, zdravotní pomůcky, která zafixuje močový měchýř ve správné poloze. Další možnost představuje aplikace krému s obsahem estrogenu. Nejtěžší případy, tedy cystokéla 3. stupně, pak vyžadují chirurgický zákrok – rekonstrukci přední stěny pochvy, prováděný s cílem posílit podpůrnou vrstvu mezi močovým měchýřem a pochvou a zlepšit tak funkci močového měchýře. Tento zákrok se však doporučuje ženám, které již neplánují otěhotnět. Možnou pooperační komplikací je však rozvoj inkontinence močového měchýře. Důležitou součástí léčby ve všech stadiích je vyvarování se zatěžování břišních svalů.

Možnosti prevence

Rozvoji cystokély lze do jisté míry předejít, a to vyvarováním se rizikovým faktorům, jako je nadváha a kouření. Aby nedošlo k oslabení vaziva mezi močovým měchýřem a poševní stěnou po porodu, doporučuje se těhotným ženám, aby v průběhu svého těhotenství poctivě cvičily cviky na posílení pánevního dna, známé jako Kegelovy cviky. Ženy v menopauze mohou využít možnosti aplikace kolagenových injekcí.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here