Domů Nemoci Cysty na vaječníku

Cysty na vaječníku

Cysty na vaječníku (ovariální cysty) jsou jakékoli tekutinou naplněné váčky ohraničené tenkou stěnou vyskytující se v prostoru vaječníků. Výskyt ovariálních cyst je v české populaci žen v reprodukčním věku poměrně častý, ale mnohdy se nejedná o nic závažného. Existuje totiž více druhů cyst, z nichž nejčastější jsou tzv. účelné cysty tvořící se přirozeně během menstruace. Tyto cysty zpravidla samy zanikají a často ani žena nezjistí, že je má. Jako onemocnění se cysty vyskytují v rámci tzv. syndromu polycystických ovarií, který je častou příčinou ženské neplodnosti.

Účelné (funkční) cysty

Účelné cysty se tvoří přirozeně během menstruačního cyklu a často je ani není nutné nějak ošetřovat. Může se jednat např. o cystu folikulární, což je v podstatě neprasklý folikul (základ pro budoucí vajíčko), který dále roste a hromadí se v něm tekutina. Za tento stav, kdy nedojde k prasknutí folikulu a průběhu ovulace, je zodpovědné zvýšené působení folikuly stimulujícího hormonu (FSH). Folikulární cysty jsou vůbec nejčastějšími cystami vyskytujícími se v reprodukčním období života ženy. Mohou se vytvářet buď jednoduché, solitární, nebo naopak mnohočetné cysty dorůstající velikosti až 10 cm.

Druhým nejčastějším typem cyst jsou tzv. cysty žlutého tělíska, tvořící se až po uvolnění vajíčka z folikulu, který se následně stává žlutým tělískem produkujícím hormony potřebné pro přípravu organismu k oplodnění vajíčka (estrogen a progesteron). Pokud však k oplodnění nedojde, žluté tělísko přirozeně zaniká. Může se ale stát, že se žluté tělísko nerozpadne a naopak se v něm začíná hromadit tekutina smíšená s krví. Cysty žlutého tělíska bývají proto prokrvácené, ale menšího vzrůstu než cysty folikulární. Navíc se vytváří spíše pouze na jednom vaječníku a bývají častěji bezpříznakové. Prasknutí žlutého tělíska však znamená akutní nebezpečí, neboť dochází k nitrobřišnímu krvácení (podobně jako např. u mimoděložního těhotenství).

Tyto tzv. účelné cysty se zpravidla zpočátku nijak neošetřují. Vývoj každé cysty je třeba sledovat na pravidelných gynekologických prohlídkách na ultrazvuku. Účelné cysty totiž většinou samy zmizí do několika měsíců, ale pokud se tak neděje, je nutné přistoupit k některé z forem jejich chirurgického odstranění, neboť hrozí prasknutí cysty s dalšími následky. Účelné cysty se vyskytují buď zcela bezpříznakově, nebo se projevují bolestmi podbřišku či poruchami menstruačního cyklu.

Syndrom polycystických ovarií – příčina

Syndrom polycystických ovarií je považován za jednu z nejčastějších endokrinopatologií (hormonálních poruch) žen v reprodukčním věku. Jedná se o složité onemocnění, na jehož vzniku se podílí souhra mnoha faktorů. Jedním z nich je nadprodukce mužských pohlavních hormonů, tzv. androgenů. Vlivem hormonální dysbalance je nadměrně stimulována hypofýza uvolňující tzv. luteinizační hormon důležitý pro řízení menstruace. Hyperprodukce tohoto hormonu však vede ke „zbláznění“ buněk produkujících estrogeny a progesterony, tedy ženské hormony, namísto nichž se začínají tvořit androgeny. Zároveň dochází k úbytku produkce folikuly stimulujícího hormonu (FSH) a k zástavě ovulace. Jiná teorie zakládá na rezistenci folikulárních buněk vůči inzulínu, což brání vstupu FSH do folikulů a opět dochází k přerušení ovulace. Teorií pro vznik syndromu polycystických ovarií je několik, ale žádná není dokonalá.

Syndrom polycystických ovarií souvisí úzce s metabolickým syndromem, což je kombinace mnoha faktorů, které jsou důsledkem špatného životního stylu – obezity, vysokého krevního tlaku a vysoké hladiny tuků v krvi. Včasná změna životního stylu včetně změny jídelníčku (dostatek každodenního pohybu, vyvážená strava s omezením živočišných tuků atp.) je proto jedinou účinnou prevencí polycystických ovarií a dalších komplikací spojených s tímto syndromem.

Syndrom polycystických ovarií – příznaky

Základním příznakem polycystických ovarií je amenorea – porucha menstruačního cyklu. Ženy s tímto syndromem mají nepravidelný cyklus, krvácení je málo intenzivní, případně nemenstruují vůbec – vzniká ženská neplodnost. Protože jsou vaječníky zpravidla oboustranně zvětšené, mohou se dostavit bolesti v podbřišku, případně pocity tlaku a plnosti. Dalším doprovodným jevem je obezita. Časté je také akné a hirsutismus, tj. nadměrné ochlupení v místech typických spíše pro muže (obličej, hrudník) či vypadávání vlasů opět typické pro muže (kouty, temeno hlavy).

Syndrom polycystických ovarií – léčba

Jedinou možností léčby polycystických ovarií je podávání hormonální antikoncepce. Ta samozřejmě nemůže onemocnění nikdy zcela vyřešit, ale účinně tlumí jeho nepříjemné projevy. V případě úplné ztráty ovulace se např. podávají hormony gestageny. Mnoho obtíží však vyřeší i změna životního stylu, protože syndrom polycystických ovarií úzce souvisí s metabolickým rozvratem organismu, k němuž obezita a s ní spojené další faktory zásadně přispívají. Např. redukce váhy vede k urychlení metabolismu tuků a ke snížení rezistence buněk vůči inzulínu, čímž často dochází ke spontánní úpravě ovulace.

Zdroj obrázku: Mladicí Posing

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here