Domů Nemoci Oční vady Dalekozrakost

Dalekozrakost

Dalekozrakost (hypermetropie) je refrakční oční vada projevující se špatným viděním na blízké vzdálenosti. Pacienti vidí předměty umístěné v jejich dosahu rozmazaně. Oční vada bývá nejčastěji diagnostikována u pacientů po 30. roce věku. Vadu lze korigovat nošením dioptrických brýlí nebo čoček, další z možností představuje operace očí.

Špatné vidění na blízko

Název oční vady – dalekozrakost – je pro většinu laiků poněkud zavádějící, protože se domnívají, že označuje špatné

Dalekozrakost
Dalekozrakost

vidění na daleké vzdálenosti (což je případ jiné oční vady – krátkozrakosti). Opak je však pravdou, dalekozrakost je refrakční oční vada projevující se zhoršenou schopností oka vidět na blízké vzdálenosti. Zhoršené vidění předmětů umístěných v blízkosti pacienta je způsobeno tím, že se paprsky světla usměrněné oční čočkou sbíhají až za sítnicí, čímž na sítnici vzniká rozmazaný obraz. (U zdravého oka se tyto paprsky setkávají na sítnici.) Jen pro zajímavost, všichni lidé se rodí dalekozrací, tato oční vada se však v průběhu prvních týdnů až měsíců života upraví. U některých pacientů přetrvává, vzhledem k dobré akomodační schopnosti oka však nemusí být desítky let zjištěna. Dalekozrakost je tak nejčastěji zjištěna u pacientů kolem 35. roku věku, kdy oko tuto přizpůsobovací schopnost postupně ztrácí. Dalekozrakost bývá často doprovázena i jinými očními vadami, jako je například šilhání.

Příčiny dalekozrakosti

Dalekozrakost může mít několik různých příčin. Nejčastěji se jedná o vrozené oční vady rohovky nebo čočky. K rozvoji dalekozrakosti rovněž může dojít v důsledku úrazu nebo závažného onemocnění, jako je například cukrovka.

Diagnostika dalekozrakosti

Oční vada je diagnostikována na základě očního vyšetření. Pacienti si stěžují nejen na zhoršené vidění na blízko, ale i na bolesti hlavy nebo únavu očí (někoho může trápit i řezavá bolest v oku) a přicházejí na vstupní oční vyšetření s podezřením na krátkozrakost.

Velikost oční vady se vyjadřuje pomocí plusových dioptrií. Pro odchylku do 3 dioptrií se používá termín lehká dalekozrakost. Odchylka v intervalu od 3 do 6 dioptrií je diagnostikována jako střední dalekozrakost. Hodnoty vyšší než 6 dioptrií jsou pak spojovány s těžkou dalekozrakostí, kdy má pacient problém vidět nejen blízké, ale i vzdálené předměty. Velmi těžká forma dalekozrakosti může být spojena s velmi závažnou oční vadou – tupozrakostí.

Léčba

V případě méně závažných forem se dalekozrakost řeší korigováním, a to buď pomocí dioptrických brýlí s plusovými čočkami, nebo kontaktních čoček konvexního tvaru. Touto korekcí je dosaženo optimálního dopadu světelných paprsků, které se tak setkávají přímo na sítnici, a pacient vidí sledované předměty ostře. Vedle korekce lze dalekozrakost řešit také operací. Oční operace se provádějí jak chirurgicky, tak s využitím laseru.

Laserová operace očí

Laserová operace očí představuje řešení, jak pacienta celoživotně zbavit dalekozrakosti. Laserový paprsek dokáže změnit zakřivení rohovky a upravit tak vidění pacienta. Bohužel laserová operace očí není vhodná pro všechny pacienty. Nedoporučuje se pacientům po 45. roce věku, stejně jako těm s vysokým počtem dioptrií (více než pět). Další kontraindikací je tenká rohovka.

Nitrooční operace

Pokud není pro pacienta vhodná laserová operace, je možné provést nitrooční operaci s využitím metody klasické chirurgie. V tomto případě je původní čočka nahrazena umělou, která pacientovi umožňuje ostré vidění. Také nitrooční operace představuje celoživotní řešení.

Význam prevence

Vzniku dalekozrakosti nelze účinně předejít. Včasné odhalení a léčba má však význam z hlediska kvality života pacienta. Neléčená dalekozrakost může vést k rozvoji dalších očních vad.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here