Domů Nemoci Urologie Darování ledviny

Darování ledviny

Transplantace ledviny provedené od žijícího dárce má lepší prognózu. Více šancí k přežití tu má pacient, tak i ledvina pak vydrží déle. Od zemřelého dárce vydrží ledvina zhruba 8-12 let, zatímco od živého klidně i 20 let.

Dárcem se může stát kdokoli, kdo má více než 18 let a je způsobilý k právním úkonům. Samozřejmě je zapotřebí, aby byl dárce zdravý. To odhalí podrobné vyšetření možného dárce před odběrem ledviny. Vyšetření se provádí u ošetřujícího nefrologa nebo přímo v transplantačním centru.

Kritéria

K důležitým kritériím pro darování ledviny patří shoda v krevní skupině. Největší předpoklad mají rodinní příslušníci, ale nemusí tomu být tak. Může se jednat i o tzv. párovu transplantaci, kdy se ledviny vymění mezi dvěma dvojicemi. Svou ledvinu může darovat i někdo zcela cizí, se shodou. Pro vyhledání toho nejlepšího dárce tu je registr dárců IKEM.

Bohužel v Česku je dárcem živých orgánů pouze  3-8% lidí. To představuje zhruba 20 až 50 zákroků za rok. To není příliš, oproti jiným zemím, kde jsou živými dárci až 50% obyvatel.

Jak moc bezpečné je darování ledviny

Možná by vás to nikdy nenapadlo, ale dárci orgánů jsou zdravější než zbytek populace a obvykle žijí déle než všichni ostatní. Prokázaly to studie a výzkumy, které proběhly na několika místech na světě. Je tomu tak proto, že člověk, který chce darovat ledvinu, musí splňovat jistá kritéria. Musí být dostatečně zdraví. Jsou však mírně více ohroženi selháním ledvin během svého života.

Jak probíhá

Minimálně 6 hodin před operací se nesmí jíst, pít, ani kouřit. Před operací proběhne důkladné vyšetření a následná příprava, která je spojena s důkladným vyprázdněním střev. Dále je oholeno operační pole. Samotný operační výkon spočívá v odstranění ledviny v celkové narkóze. Odebraná ledvina pak bude transplantována příjemci. Dochází k tomu dvěma postupy, buď klasickou nefrektomií z tzv. lumbotomie. Tento operační výkon probíhá v celkové anestézii v poloze na boku. Operační výkon probíhá 90-120 minut, kdy u 15-20 centimetrů dlouhého řezu ve střední části pravé nebo levé poloviny břicha lékař postupuje k tukovému pouzdru ledviny, kde dojde k preparaci ledvinné žíly, tepny a močovodu. Po přerušení těchto struktur by měla být vyjmuta z těla, propláchnuta speciálním roztokem a přenesena k připravenému dárci. Operační výkon končí sešitím operační rány. Dárce pak míří na JIP. Bohužel po tomhle zákroku zůstává velká jizva, která dost bolí a může u ní dojít k porušení inervace břišního svalstva, což vede k nevzhlednému vyklenutí břišní stěny.

Druhou možností je laparoskopická nefrektomie, která je mnohem šetrnější a je spojená s menšími bolestmi a menším vyklenutím břišní stěny. Operační řez se vede pod pupkem ve střední čáře a je dlouhý pouze 8-10 centimetrů. Mnohem kratší je pak i následná hospitalizace a rekonvalescence.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here