Domů Nemoci Léky Degan

Degan

Degan je vlastně Cerucal, i když by se mohlo zdát, že nejde o stejné léky. Oba se sice předepisují na nevolnost a zvracení, jde však o dva zcela odlišné medikamenty. Ponejvíce je předepisován v gastroenterologii a patří do skupiny prokinetik. Jeho hlavní léčebnou látkou je metoklopramid.

Indikace

Indikací pro užívání Deganu je nevolnost, nauzea nebo zvracení. Pomoci může i s dyskomfortem trávicího traktu, tedy pocitem plnosti, nafouknutím, plynatosti, říháním a škytáním. Může se podávat i u migrén, onemocnění jater a ledvin, úrazech hlavy, zranění mozku, které doprovází podobné příznaky. Lék je určen pouze dospělým. Určen je i těm, kteří trpí nevolností z důvodu prodělané chemoterapie nebo radioterapie. Jde v tomto případě o lék druhé volby.  

Jak Degan funguje

Degan působí na nervovou soustavu a na svalovinu v trávicím traktu, kde urychluje její činnost. Svým působením zlepšuje posun tráveniny trávicím traktem a tlumí nevolnost a zvracení, pocit plnosti, plynatost, říhání a škytání.

Na co si dát pozor

  • Lék se nesmí užívat při přecitlivělosti na jakoukoliv látku obsaženou v léku.
  • Lék nesmí být užíván při krvácení do trávícího ústrojí, jeho neprůchodnosti a proděravění.
  • Nesmí se užívat ani ve chvíli, kdy máte epilepsii.
  • Nesmí se užívat v prvním trimestru těhotenství. Dále ho nesmí užívat ani kojící ženy a není určen pro děti.
  • Nesmí se užívat u Parkinsonovy choroby.
  • Nesmí se kombinovat s levodopou nebo dopaminergními agonisty.

Zvýšené opatrnosti je zapotřebí

Pozor si musí dávat nemocní s cirhózou jater, poruchami ledvin a Parkinsonovou nemocí.

Na pozoru je nutné být i v době, kdy nemocný trpí depresemi. Pozor si musí dávat i ti, kdo užívá inhibitory monoaminooxidázy. Pokud je u srdečního onemocnění Degan aplikován do žíly, hrozí oběhový kolaps, zpomalení srdečního pulzu, zástava srdce nebo prodloužení QT intervalu.

Interakce

Vzájemně se mohou ovlivňovat léky tlumící centrální nervový systém, alkohol a inzulín. U inzulínu je zapotřebí upravit jeho dávkování.

Varování

  • Lék není určen pro novorozence, ani děti.
  • Neměl by se užívat ani v prvním trimestru těhotenství.
  • Není vhodným lékem pro kojící.
  • Může ovlivnit schopnost řídit motorová vozidla a obsluhovat stroje.

Jak se Degan užívá

Pokud neřekne lékař jinak, obvykle se užívá jedna tableta denně, zhruba 30 minut před jídlem.

Nežádoucí účinky

Degan je obvykle dobře snášen. Pokud se projeví vedlejší účinky, jde především o pocit únavy, ospalost, neklid, bolesti hlavy, zmatenost, závratě, deprese, trávicí potíže, kopřivka a suchost v ústech. Méně často se mohou objevit mimovolné pohyby končetin a obličejových svalů, stáčení hlavy k jedné straně, stáčení očí, rytmické vyplazování jazyka, poruchy řeči, křeče žvýkacích svalů a namáhavé dýchání.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here