Domů Nemoci Léky Deoxymykoin

Deoxymykoin

Deoxymykoin je jedním z názvů pro tetracyklinová antibiotika, jehož hlavní léčivou složkou je doxycyklin. Známý je i pod jinými názvy jako třeba Doxycyklin  nebo Doxybene. Vždy jde o stejný lék, který pochází pouze od jiné farmaceutické firmy.

Indikace užívání Deoxymykoinu

Toto antibiotikum druhé generace se užívá především k léčbě močových a gynekologických infekcí, zánětu prostaty, zánětu varlat a nadvarlat, chlamydiózy, mykoplasmózy a trachomy. V poslední době se asi nejčastěji užívá k léčbě boreliózy. Lékaři jej předepisují v rámci léčby infekce dýchacích cest, u brucelózy, leptosirózy, antraxovému onemocnění, tularémii, malárii, listerióze, zánětu vedlejších nosních dutin, zápalu plic, syfilis. Užívat ho můžete i v případě pokročilého akné. Co se málo ví, jde rovněž o účinný lék, který je schopen zničit mor.

Jak účinkuje

Deoxymykoin u bakteriálních buněk eliminuje schopnost tvořit své bílkoviny, čímž blokuje jejich schopnost množení. Napomáhá tak imunitnímu systému jejich následnou likvidaci.

Kontraindikace

Lék nesmí užívat lidé s přecitlivělostí na jakoukoliv látku obsaženou v medikamentu. Dále jej nesmí užívat ani těhotné a kojící ženy. A lidé s těžkou poruchou jater.

Zvláštní upozornění

Na pozoru je nutné být, pokud probíhá současná léčba antikoagulancii, jestliže nemocný užívá beta-laktamová antibiotika, jestliže nemocného trápí porucha funkce jater. Na pozoruby měl být lékař i v případě některých spirochetových infekcí, protože může dojít k negativním reakcím. Při užívání deoxymykoinu nemocný nemůže konzumovat alkohol a nesmí se vystavovat ani přímému slunečnímu záření. Je nutné vědět, že užívání deoxymykoinu může zhoršit lupus erythematodes, myasthenii gravis a může vyvolat i pseudomembranózní kolitidu. Pseudomembranózní kolitida je zánět tlustého střeva , jež je spojena s tvorbou pablán. Jde o závažný zdravotní problém iniciovaný užíváním antibiotik, který má těžký průběh a může skončit smrtí pacienta. Pablány jsou krémové až žluté, velké 2-20 mm a obvykle se dají od střevní stěny snadno oddělit. Postižená sliznice je překrvená, oteklá, pokrytá plaky z leukocytů a zánětlivých buněk, zbytky nekrotických buněk. problém se projevuje úpornými průjmy, bolestmi břicha, zvracením a horečkou. Neléčený problém může přejít v toxický megakolon, sepsi až šokový stav s rozvratem vnitřního prostředí.

Interakce

  • Vzájemně se ovlivňuje Deoxymykoin s s hliníkem hořčíkem a vápníkem. Nesmí se proto užívat současně. To samé platí i o železu, zinku, aktivním uhlí a kolestyraminu. Pauza mezi užíváním léku a potravin (i ovoce a zeleniny), které obsahují tyto látky musí být minimálně 2-3 hodiny.
  • Důležité je rovněž se v době užívání vyhnout látkám, které alkalizují žaludeční obsah.
  • Střet deoxymykoinu a anestetika methoxyfluranu může vést k selhání ledvin.
  • Lék zesiluje účinek tabletkových antidiabetik, a proto je zapotřebí hladiny bedlivě kontrolovat.
  • Deoxymykoin prodlužuje protrombinový čas.
  • Zvyšuje plazmatickou koncentraci cyklosporinu A.
  • Může navýšit i koncentraci digoxinu.

Nežádoucí účinky

Užívání Deoxymykoinu může mít negativní vliv na poškození růstových plotének u dětí, což negativně ovlivní jejich růst a může také i způsobit poruchu růstu kostí. Může způsobit černání zubů u dětí. Není proto určen dětem do osmi let.

K nejčastějším vedlejším účinkům užívání deoxymykoinu patří zvracení, nevolnost, bolest žaludku, průjem, nadýmání, sucho v ústech a potíže s polykáním. Objevit se mohou alergické reakce, bolest hlavy, poruchy vidění, růst jaterních testů, zvonění v uších, žloutenka, zánět jater a bolest svalů a kloubů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here