Domů Reklamní články Deprese. Zrádný společník

Deprese. Zrádný společník

Už jste někdy použili tu známou okřídlenou větu „Mám depku“? Možná jste měli špatnou náladu nebo se vám zrovna něco nedařilo. Pokud pokleslou náladu vyvolala nějaká neblahá vnější okolnost, nejspíš se o skutečnou depresi nejednalo. Jestli se ale se špatnou náladou potýkáte dlouhodobě a bez zjevné příčiny, měli byste opravdu zpozornět. S depresí totiž celosvětově bojuje asi 5 procent dospělé populace.

Deprese

Jak rozeznat depresi

Mezi základní příznaky deprese patří třeba už zmíněná skleslost a špatná nálada. Některé znaky duševní choroby ale mnohdy nerozpozná ani člověk, který jí sám trpí. Řadíme mezi ně například poruchy koncentrace, nespavost nebo změny spánku, pokles energie, výraznou únavu, ztrátu zájmu o koníčky a další běžné aktivity, změnu chuti k jídlu, snížení sexuální aktivity, snížené sebevědomí, pocit viny nebo sebevražedné myšlenky.

Jak vidíte, deprese se umí dost dobře maskovat. Věděli jste, že se tahle nepříjemná duševní porucha dokáže schovat dokonce i za podrážděnost a agresivitu? Především muži bývají odmalička vedeni k tomu, aby příliš neprojevovali své city nebo slabosti. Potlačovaný smutek u nich tak často vede k agresivním projevům. Pro okolí taková změna chování může být velmi matoucí. Depresivního člověka si přeci jen představujeme trochu jinak. Agresivní projevy obvykle s depresí nespojujeme.

Řekněte si o pomoc

Poslední dobou se naštěstí o duševních poruchách mluví i veřejně jako o poměrně běžných nemocech. Zmenšuje se tak stigma, které se v minulosti vztahovalo k problémům s duševním zdravím. V takovém prostředí docházelo k bagatelizaci problémů a lidé s vážnými obtížemi zůstávali se svým trápením mnohdy zcela osamocení. U dlouhodobých duševních problémů totiž podpora nejbližších postupně opadává. Chce to odborníka na lidskou duši. Někoho, kdo zná ty správné techniky a s odborným nadhledem dokáže poradit se změnou paradigmatu.

S léčbou vám nejlépe pomůže psychoterapie. Pilulky mohou představovat rychlou první pomoc. Určitě by ale užívání medikamentů měla doprovázet vhodně zvolená terapie slovem. V podání skvělého terapeuta jde o vhodně zvolená slova, která pomáhají přímo tam, kde problém vzniká. Ve vaší mysli.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here