Domů Nemoci Nervová soustava Deprese: příznaky, projevy, příčiny

Deprese: příznaky, projevy, příčiny

Větu „Mám z toho depku“ vypustil z úst někdy v životě snad každý z nás. A i když k tomu měl jakkoli závažné důvody, pravděpodobně tím nemyslel vážnou psychickou poruchu zvanou deprese. Deprese jsou pravděpodobně nejčastější duševní chorobou, kterou není radno brát na lehnou váhu. Mnozí lidé deprese stále podceňují a extrémně sklíčeným lidem nevěnují dostatek pozornosti. I možná proto se až 15% depresivních lidí pokusí o sebevraždu. V tomto článku proto najdete rady, jak nemoc vypadá, jak ji lze rozpoznat a kdy je nutné neodkládat léčbu.

Co je to deprese?

Deprese jsou vážnou psychickou poruchou nálady (tzv. afektivní poruchou) postihující až 5 % lidí naší populace.

Deprese
Deprese

Onemocnění je charakteristické depresivní náladou – stavy, kdy v mysli nemocného panují negativní emoce, jejichž délka trvání a intenzita jsou neadekvátní situaci. Při depresi jsou však narušeny další funkce organismu, které mohou ovlivňovat i chování. Depresi označujeme jako stav, kdy se k depresivní náladě přidružují další typické příznaky jako je ztráta zájmů a potěšení z aktivit, pokles energie, ztráta sebedůvěry, výčitky, porucha soustředění, narušený spánek či sebevražedné úvahy, a kdy tyto stav trvají několik týdnů i měsíců. Objevit se mohou v kterémkoli věku a v různé intenzitě. Někoho v životě potká „pouze“ jedna epizoda deprese, někomu se deprese v určitých intervalech opakovaně vrací celý život.

Důležité je uvědomit si, že deprese nejsou pouhou „špatnou náladou“. Jedná se o závažné onemocnění, které pacientům extrémně komplikuje život po stránce zdravotní i společenské. Deprese jsou často spojeny s vážnými zdravotními komplikacemi v podobě onemocnění srdce a cév, zanedbaných infekcí atd. Vznikají nejvíce v důsledku snížené tělesné aktivity a jiných patologických jevů (nedostatek potravin, nadměrné kouření a pití alkoholických nápojů). Lidé postižení depresemi jsou často znevýhodněni i ve společenském životě, navazují špatně mezilidské kontakty, nedosahují kvalitního vzdělání a kariéry a často přestávají být i finančně soběstační. V neposlední řadě mohou být velkým rizikem depresivního chování sebevražedné úmysly, které nemusí, ale bohužel mohou skončit smrtí jedince.

Příčina deprese

Deprese je nemoc, kterou vyvolává nedostatečné množství tzv. neurotransmiterů v mozku. Jsou to chemické látky, které zprostředkovávají přenos nervových vzruchů a tudíž vedení důležitých informací. Co snižuje hladinu těchto látek v mozku se doposud nepodařilo zjistit. Příčin může být několik, od organického poškození mozku až po intoxikaci některými léčivy. Deprese se mohou objevit po traumatu (smrt v rodině, rozvod), při dlouhodobém vystavení stresu a napětí, mohou být vyvolané špatnou výživou, jakoukoli vážnější nemocí i dědičností.

Jak rozpoznáme depresi?

Deprese je poměrně charakteristické onemocnění, které snadno rozpoznáte díky těmto příznaků:

  • negativní myšlenky – pocity méněcennosti a neschopnosti, sebeobviňování
  • ztráta zájmu o aktivity, které dotyčného dříve těšily
  • únava, poruchy koncentrace, podrážděnost, vznětlivost
  • bolesti hlavy a zad
  • poruchy spánku (nespavost, brzké probouzení, nadměrná spavost během dne)
  • poruchy trávení a změna chutí k jídlu
  • otupělost, apatie, úpadek životní energie, neprojevování emocí
  • plačtivost
  • sebevražedné myšlenky a úvahy o smrti

Léčba deprese

Deprese je vážné onemocnění, které potřebuje urychlenou a efektivní léčbu pokud máte sebevražedné myšlenky, pokud vám deprese brání v normálním způsobu života, pokud zaháníte „špatnou náladu“ alkoholem či drogami nebo když se depresivní stavy delší dobu nelepší. Deprese léčí psychiatr, nikoli neurolog. Depresivní osobě je po důvěrném rozhovoru s lékařem nasazena v případě nutnosti léčba antidepresivy, tedy léky, které mají zvyšovat hladinu právě těch látek v mozku, které chybějí. Při léčbě se využívá i psychoterapie a dalších speciálních metod jako fototerapie, elektrokovulzivní léčba a nejnověji se využívá i schopnosti magnetického pole stimulovat v mozku elektrický potenciál potřebný k vedení nervových vzruchů. Při léčbě deprese zhodnotí jen lékař, co bude pro konkrétního pacienta nejlepší, proto je důležité lékaři důvěřovat a léčbu dodržovat. Vyhlídky pro nemocné jsou přitom poměrně optimistické – z depresí se vyléčí 80 až 90 % pacientů.

Při léčbě depresí hraje velkou roli také to, jak nemoc přijme okolí postiženého. Nejdůležitější je problémy nezlehčovat a nedívat se na depresivního člověka „skrz prsty“ a nutit ho, ať se „vzchopí“. Je vhodné chovat se tolerantně, empaticky a důvěrně. Navíc není v žádném případě radno podceňovat sebevražedné řeči – není pravda, že když nemocný člověk o sebevraždě hovoří, nikdy ji nevykoná. Avšak o tom, jak se chovat k depresivnímu pacientovi by se dal napsat celý samostatný článek.

1 komentář

  1. Dobry den ja stim to mam už nekde dva už tri roky skoro skušenosti trpi depresi každou chvili je to hodně nepřijemné člověk v tom to stavu jen mysli na sebevraaždu nechce byt na živu a přemejšli jak provede nejlepší sebevraždu aby to nejmin bolelo je to sice špatna věc ale když je v tom psichyckém stavu a hlavně zachvatu tak si to ani neuvědumu je a je mu vše jedno a bud se odhodla skončit život nebo se jen pořeže ale život si zatím nevezme ale pokut na sebevraždu mysli tyden tak se mu to muže povist mam stim skušenosti malem jsem skončila pod vlakem

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here