Domů Rodina a vztahy Despota – charakteristické chování

Despota – charakteristické chování

Již od 18. století se despotismus mylně zaměňuje s tyranií. Ve skutečnosti jde o neomezenou vládu, čili absolutismus, diktatura anebo také totalitarismus. Jde o úplné politické ovládání jednou osobou, tedy despotou. Dnes je tento termín spojen především s neurčitým označením svévolné a donucující vlády, která je neslučitelná se svobodou.

Jak můžeme charakterizovat despotu v moderním úhlu pohledu?

Despota je absolutistickým vládcem vztahu. Nic jiného, než co chce on, není možné. Vždy musí být po jeho. Jeho chování je spojeno s nadřazeným, arogantním chováním vůči jiným, ponižováním, pohrdáním, přehlížením a také nevážení si jiných lidí, žen. Despota si jednoduše o sobě myslí, že je bůh. Nutí druhé dělat to, co by normálně nedělali. Diskuse je s ním absolutně nemožná. Jen on má vždy pravdu. Shazuje svou partnerku. Při rozhodování se neptá na jiný názor. Často se stává, že dokonce rozhoduje o vás, bez vás. Zakazuje vám být v kontaktu anebo přátelit se s lidmi, kteří se mu nelíbí. Kontroluje váš pohyb. Je náladový. Často křičí, nadává a vyčítá. Těší ho, když vás týrá. Despota je tyran, který velmi často sklouzne k psychickému domácímu násilí.

Jaký je život s despotou?

Když se despota zamiluje tak miluje tak, až ho to dusí. Zpočátku vám však jeho pozornost a starost lichotí, jenže postupně se stává, čím dál více vlezlým, protivným a nesnesitelným. Je těžké mu odolat, protože zpočátku se jeví jako okouzlující partner, který vás tolik miluje, je starostlivý, naslouchá vám, je obezřetný, má o vás strach, zájem, neustále se vás na něco vyptává. A vy jste nadšeni, jaký poklad jste to našli, jenže v reálu je to jinak. Nejprve si vás nenápadně spoutá a pak smyčku pečlivě utáhne. Pamatujte si, vždy to s vámi myslí dobře, nikdy se nevzdává a pro vaše dobro vás z lásky i zmlátí.

A nutno říct, že když se objeví vedle vás člověk, který chce, abyste jej ve všem zcela bez výhrad poslechli, měli byste se vším praštit a vzít nohy na rameny. Nenechte se ovládat. Despotou jsou povětšinou muži. Ti nějak mají sklon a touhu po absolutním ovládání žen a jejich vlastnictví. Dejte si na takové muže pozor! Nenechte se dusit! Zapomeňte na to, že by se vám takového partnera podařilo změnit. Z takového vztahu raději co nejrychleji vycouvejte.

Čím hlouběji spadnete, tím hůře se z rozjetého vlaku vyskakuje

Čím později se rozhodnete se vztahem skončit, tím, je těžší ho ukončit. Despota se totiž nevzdává a ne, není pro něj ne. Navíc umí krásně prosit, kát, škemrat a působit jinak kouzelně. Je těžké jim odolat. Stav je o to těžší, že je to skvělý herec, který na okolí působí jako okouzlující člověk. Abyste se z vlády despoty vymanily, nikdy mu nepřitakávejte a nemyslete si své. To je neefektivní a navíc despota si myslí, že mu dáváte za pravdu. Důležité je se v komunikaci s despotou chovat asertivně. Jasně a přesně popište o co vám jde, jak věc vidíte, co si o tom myslíte, co prožíváte a zároveň si vyslechnete postoj druhé strany, máte šanci na to, se před ním obhájit. Pokud jste však neustále udržovány ve strachu a pocitu viny, asertivita nepomůže a s odchodem byste rozhodně neměly váhat. Sliby stejně nikdy nesplní. Zapamatujte si, že despota se z okouzlujícího člověka v násilníka promění nejpozději do 15 let. Dokázaly to průzkumy věnující se týrání žen.

Pozor, despotičtí mohou být rovněž partnerky, matky, otcové i sourozenci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here