Domů Nemoci Kosti a svaly DEXA změří vaši osteoporózu

DEXA změří vaši osteoporózu

OsteoporózaJedním z nejpřesnějších vyšetření, které lékaři pomůže určit zda je ve vašich kostech správná hustota minerálů a nehrozí vám osteoporóza, je takzvaný DEXA test, neboli dvouenergiová rentgenová absorpciometrie. Oproti běžným rentgenovým vyšetřením, které osteoporózu dokáží odhalit až poté co úbytek kostní hmoty činí 35 – 40%, DEXA dokáže změřit odchylky od normálu již v případě poklesu hustoty kostní hmoty o 1%.

DEXA test trvá asi 10 minut a pacient je při tomto testu vystaven mnohem menšímu ozáření rentgenovými paprsky než v případě běžně prováděného rentgenu hrudníku.

Co můj lékař zjistí z výsledků měření hustoty kostního minerálu (BMD) metodou DEXA?

Interpretace měření hustoty kostního minerálu probíhá formou takzvaného T-skóre a Z-skóre. Při T-skóre se porovnává hustota kostního minerálu ve vašich kostech oproti standardní hustotě kostního minerálu pro vaše pohlaví. Pokud je vaše T-skóre větší než mínus 1, jsou vaše kosti považovány za zdravé. Pokud však dosáhnete T-skóre menší než mínus 1 (obvykle mezi hodnotami mínus 1 až mínus 2.5), hrozí vám riziko osteoporózy. Hodnoty T-skóre pod mínus 2.5 jsou již považovány za osteoporotické.

V případě Z-skóre se porovnávají vaše výsledky s výsledky ostatních lidí stejného věku, hmotnosti, rasy a pohlaví. Zjištěné hodnoty pomáhají lékařům určit zda ztráta kostního minerálu není spojena s něčím neobvyklým, jako jsou například léky, kouření, poruchy štítné žlázy nebo výživy.

Platí zdravotní pojišťovny denzitometrické vyšetření?

Zdravotní pojišťovny toto vyšetření v některých případech platí a v některých ne. Nicméně cena za DEXA vyšetření je poměrně přijatelná, stojí většinou kolem 300 – 500 Kč a to již za zdravé kosti stojí.

Kde si mohu nechat provést denzitometrické vyšetření DEXA?

Denzitometrické vyšetření hustoty kostního minerálu (BMD) vám provedou ve všech osteocentrech v České republice.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here