Domů Nemoci Vnitřní orgány Diabetes Insipidus – žíznivka

Diabetes Insipidus – žíznivka

Diabetes insipidus anebo česky také žíznivka, je onemocnění spojené s poruchou hospodaření těla s vodou. Jde veskrze o neobvyklou a málo frekventovanou poruchu, která vede k nerovnováze vody v těle, což spojeno s intenzivní žízní, a to i po požití tekutiny a rovněž i velkým vylučováním moči (klidně i 5-25 litrů denně).

Pozor, nezaměňujte tuto chorobu s klasickou cukrovkou. Byť jsou si na první dojem podobné, ve skutečnosti spolu nesouvisí. A bohužel na diabetes insipidus neexistuje žádný lék, pouze jsou známé metody, které nemoc zmírňují.

Příčina vzniku onemocnění

Nemoc vzniká následkem selhání regulace osmolality, která vzniká následkem nedostatečné tvorby anebo účinku hormonu ADH, čili antidiuretického hormonu. Hormon produkuje hypotalamus, který mimo jiné ovlivňuje i náladu a chuť k jídlu. ADH reguluje hladinu vody v těle, řídí i produkci moči. U zdravého organismu, když hladina vody v těle klesá, hypotalamus vylučuje ADH, čímž nutí tělo šetřit s vodou a zastavuje produkci moči. U diabetu insipidu to však takhle nefunguje. Ledviny mají problém s metabolismem vody. Tvorba moči se vůbec nebrzdí, naopak tvoří se ve velkém množství.

Druhy diabetu insipidu

Existují dva druhy tohoto onemocnění. Jeden je lebeční a jeden renální. Lebeční diabetes insipidus je spojen s nedostatečnou tvorbou hormonu ADH, což má pak za následek ztrátu velkého množství vody ve velkém množství moči. Renální diabetes sice ADH hormon vyrábí v dostatečném množství, ale z různých důvodů na něj ledviny nereagují tak, jak by měly.

Příčiny diabetu insipidu

  • K nejčastějším příčinám lebečního diabetu patří mozkový nádor, který poškozuje hypotalamus nebo hypofýzu, těžké poranění hlavy i komplikující stav po operaci. Někdy však příčiny vzniku mohou být idiopatické a souvisí mnohdy s imunitou. Méně často je může způsobit i rakovinové bujení, genetická porucha, poškození mozku a infekce.
  • Renální diabetes může být vrozenou záležitostí, ale i získanou, způsobenou ponejvíce dlouhodobým užíváním lithia, který se užívá k léčbě bipolární poruchy. K dalším příčinám vzniku tohoto onemocnění je vysoká hladina vápníku, nízká hladina draslíku, pyelonefritida (infekce ledvin) i ledvinový kámen.

Příznaky diabetu insipidu

Lidé s touto nemocí jsou bledí, nutká je močení každých 15-20 minut, během jednoho močení je nemocný schopen vymočit i 3 litry moči. Během dne pak vymočit může až 20 litrů moči. K dalším příznakům patří také velká žízeň, pocit sucha v ústech, kterého se nemohou zbavit, a to bez ohledu na to, kolik vody vypijí. Časté močení narušuje spánek, ale i denní činnosti. Nemocný je i z těchto důvodů unavený, podrážděný a bojuje s koncentrací. Cítí se špatně, a to zjevně bez žádného důvodu.

Diagnostika

V rámci diagnostiky je zapotřebí vyloučit klasickou cukrovku. Testuje se hladina hormonu ADH v krvi. Vaše krev a moč může být testována i na hladiny glukózy, vápníku a draslíku. Dále tu deprivační vodní test, kdy není vyšetřovanému podáváno po dobu několika hodin žádné pití. Pak je možno aplikovat malé množství hormonu ADH. Lékař pak sleduje, jak nemocný na hormon reaguje. Situaci následně může potvrdit i MRI, tedy magnetická rezonance, která může odhalit poškození hypotalamu nebo hypofýzy.

Léčba

Nemoc bohužel není možno vyléčit. Mírný stav se dokonce obejde bez nějaké léčby (jde o stav, kdy během dne nemocný vymočí 3-4 litry moči). V této fázi je nemocný sám schopen svou nemoc korigovat příjmem tekutin. V další fázi je možno stav upravit desmopresin ve formě nosního spreje nebo tablet. Vhodné je rovněž snížit konzumaci soli a bílkovin. Strava je velmi důležitá, a proto by měla být zdravá a vyvážená. U renální formy choroby je důležité pít hodně vody, aby se předešlo dehydrataci. Při těžší formě je možno předepsat thiazidové diuretika a NSAID, které snižují tvorbu moči.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here