Domů Nemoci Diabetická noha: Příznaky, léčba

Diabetická noha: Příznaky, léčba

Diabetes mellitus je metabolické onemocnění, známé pod lidovým názvem cukrovka. Cukrovka se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi, což může být způsobeno buď absolutním nedostatkem hormonu inzulínu (diabetes 1. typu), nebo sníženou citlivostí tkání k působení inzulínu (diabetes 2. typu). Ať je tomu tak, či onak, u obou typů cukrovky může vzniknout nepříjemná komplikace – tzv. diabetická noha. Syndrom diabetické nohy zahrnuje různé defekty, vznikající na dolních končetinách, nejčastěji od kotníků dolů.

Co je to diabetická noha?

Diabetická noha (nebo také syndrom diabetické nohy) je soubor zdravotních komplikací v podobě defektů na noze, které se typicky vyskytují u diabetiků, lidí s cukrovkou. Tkáně dolních končetin těchto pacientů trpí dlouhodobě nedokrevností (ischémií) a neuropatií, tj. poškozením nervů. Příčinou nedokrevnosti je tzv. ateroskleróza, což je poškození cév v důsledku vysoké hladiny cukru v krvi. Při ateroskleróze se snižuje průchodnost cév, a ty proto nejsou schopny dostatečně vyživovat tkáně, ke kterým vedou. Vysoká hladina cukru poškozuje nejen cévy, ale i nervy, což vede ke snížení citlivosti na vnější podněty (bolest, tlak, vibrace, studené a horké), oslabení a zkracování svalů a ke snížení pružnosti a regenerační schopnosti kůže. Poruchy citlivosti se mohou projevit i jako brnění či mravenčení v dolních končetinách. Výsledkem toho všeho je, že dolní končetiny diabetika jsou velmi náchylné k různým malým oděrkám, odřeninám, popáleninám, popraskané kůži a jiným malým poraněním. Zatímco zdravý člověk takové defekty většinou s mávnutím ruky přehlédne, diabetik musí být ve střehu. Dolní končetina je totiž špatně vyživována, nervové podněty z ní nejsou vždy dostatečné a schopnost regenerace a hojení je celkově snížena. Z malého poranění (třeba jen pouhého otlaku ze špatně padnoucí obuvi) pak mohou vzniknout rozsáhlé hnisavé defekty, které vyžadují důkladnou zdravotní péči.

Projevy syndromu diabetické nohy

První příznaky, které by měly diabetika upozornit na to, že není něco v pořádku, je pálení, brnění či mravenčení v nohou, které signalizují počínající nedokrevnost dolních končetin. Protože je v nich snížena citlivost, začne pacient špatně došlapovat a dochází ke zhroucení nožní klenby. Poruchy citlivosti mohou vést také k tomu, že i když má člověk nějaké poranění na noze, nemusí si jej být vůbec vědom. Malé ranky se špatně hojí, protože nemají dostatečný přísun živin a kyslíku, které tkáň ke své regeneraci nezbytně potřebuje. Do neošetřovaných ranek mohou následně pronikat různé mikroorganismy vyvolávající infekci, která může vyústit až v gangrénu celé dolní končetiny. K defektům jsou nejvíce náchylné oblasti od kotníků dolů – paty, nárty, plosky nohou a prsty.

Současně dochází k ochabnutí lýtkového svalstva a ke zhrubění a rohovatění kůže na nohách. Pokožka se často drolí, praská a tvoří zatvrdliny. Špatné prokrvení dolních končetin se projevuje i jejich bolestí při chůzi, ale nemusí tomu tak být vždy (pokud je snížen práh citlivosti pro bolest, nemusí pacient vůbec nic bolestivého cítit).

Léčba a ošetřování ran

Syndrom diabetické nohy nelze léčit bez adekvátní kompenzace cukrovky – je nutné zvolit vhodnou strategii v léčbě diabetu a systematicky snižovat hladinu krevního cukru, aby nedocházelo k dalšímu poškození cév a nervů. Zároveň se stanovuje rozsah vzniklých škod na cévách různými vyšetřeními (angiografie, sonografie apod.), a pokud se zjistí, že jsou extrémně zúženy, přistupuje se k jejich chirurgickému roztažení či zprůchodnění (katétrem, stentem či bypassem). Vzniklé rány se ošetřují sterilními obvazy, které udržují vlhké prostředí vhodné pro jejich hojení. Postižená místa se musí pravidelně převazovat a dezinfikovat – pacient je buď v rukou zdravotnického personálu, nebo je poučen o tom, jak o ránu samostatně pečovat. Současně jsou předepisována antibiotika, aby se zabránilo vniknutí infekce do rány. Současně je důležité dodržovat i režimová opatření v podobě vhodné diety, abstinence kouření, mechanického odlehčování postižené dolní končetiny (klid na lůžku, chůze o berlích, vozík apod.), používání zdravotně nezávadné obuvi a dodržování zvýšené hygieny o nohy a chodidla.

O nohy je třeba pečovat

Pokud trpíte cukrovkou, je dobré v rámci prevence diabetické nohy dodržovat několik zásad:

 • o své nohy se denně pečlivě starejte – dodržujte hygienu včetně jejich důkladného vysušení po mytí
 • noste denně čisté ponožky
 • noste obuv speciálně vyvinutou pro diabetiky
 • nohy nevystavuje extrémním teplotám (horku nebo mrazu)
 • při pedikúře si nehty stříhejte vždy rovně a buďte opatrní, abyste se neporanili
 • pečujte o pokožku (promazávejte ji a promašťujte)
 • pravidelně nohy prohlížejte a věnujte pozornost jakýmkoliv (byť drobným) poraněním
 • se špatně se hojícími rankami vždy zajděte k lékaři
 • dodržujte léčbu cukrovky
 • nekuřte a žijte zdravě
 • choďte pravidelně na preventivní prohlídky k lékaři, případně k podiatrovi (specialista na syndrom diabetické nohy)

Zdroj obrázku: bazén

1 komentář

 1. Nevím, jestli je to mezi diabetiky všeobecně známo, ale kdysi provedl Dr. Agarwal rozsáhlou studii na zhruba 3000 diabeticích. Podával jim větší dávky aloe vera gelu společně s vlákninou a výsledkem bylo snížení cukrovky u 94% z nich.

  Třeba ta informace někomu pomůže, minimálně snížit komplikace cukrovky jako v článku popsaná diabetická noha.

  Martin

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here