Domů Zdravý životní styl Zdravá výživa Dieta při dně – jídelníček

Dieta při dně – jídelníček

Dna, nemoc králů, nebo také hyperurikémie, tak nějak se dá označit nepříjemná choroba z blahobytu, jíž v dávné minulosti trpěli vesměs jen králové a bohatí šlechticové. Dnes si však dopřáváme vesměs všichni a tak se není čemu divit, že jí trpí už 1% české populace.

Co je DNA

DNA je zánětlivé kloubní onemocnění, které se projevuje hlavně zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi. Tento stav je doprovázen tvorbou drobných krystalků, které se ukládají do okolní tkáně, hlavně kloubů, v nichž vyvolávají zánět a bolest. Nemocí dnes nejou ohroženi ani tak králové, jako zejména muži ve středních letech, kteří preferují maso a dopřejí si i alkohol. Vliv na vznik choroby má i genetika, menopauza, obezita, cukrovka, vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak. Na vzniku nemoci se významně podepisuje nesprávný životní styl, který je spojen nejen s velkou konzumací masa a alkoholu, ale všeobecně s velkou konzumací potravin bohatých na puriny. Negativně se pak na této skutečnosti podepisuje i neschopnost dostatečně vylučovat kyselinu močovou ledvinami a také i užívání některých léků. Onemocnění může vést až k trvalému poškození kloubů, což je spojeno se sníženou pohyblivostí i vznikem močových kamenů. V nejtěžším stádiu nemoci dna může způsobit poškození ledvin.

Když už se DNA objeví, základním kamenem léčby je tzv. nízkopurinová dieta.

Dieta při dně

Zásadní je při léčbě dny snížit hladinu kyseliny močové v krvi a udržet ji ve zdravém rozmezí. Nejdůležitějším prvek, který vám tomu pomůže, je dieta s omezením příjmu purinů. Neznamená to však nějaké omezení důležitých živin. Jíst byste však měly potraviny s obsahem purinů 50 mg a méně. Omezeně (tedy jednou za čas), je možné jíst i potraviny s puriny 50 – 150 mg. Důležitý je i pitný režim, dostatek pohybu, odpočinku, spánku, relaxace a tím pádem i méně stresu.

Potraviny s nejvíce puriny

Nejvíce purinů obsahují vnitřnosti, a to zejména ledvinky, játra a mozeček, a pak ještě kuřecí a telecí maso. K purinovým látkám také patří kofein, luštěniny, alkohol, čokoláda a kakao. Pozor si dejte také na sardinky.

Nevhodné potraviny při nízkopurinové dietě

Zvěřina, vnitřnosti, uzené maso, bifteky, smažené maso, salámy, paštika, šunka, slanina, zrající a plísňové sýry, majonéza, rebarbora, špenát, masový vývar, sáčkové polévky, luštěninové polévky, polévka s játrovými knedlíčky, hranolky, kakao, čokoláda, zrnková káva, alkohol, masox, vegeta, chilli, pepř, houby a jiné ostré koření. Pozor si dejte i na dochucovadla, kynuté těsto, sladkosti, česnek.

Vzorový jídelníček u diety při dně

  • Snídaně – ovocný čaj, žervé, dalamánek, okurka
  • Svačina – jablko
  • Oběd – pohanková polévka s bramborem, tvarohové knedlíky s meruňkami a jogurtovým přelivem
  • Svačina – zeleninový salát s kouskem celozrnného pečiva
  • Večeře – pravé italské šafránové rizoto s parmezánem

1 komentář

  1. A co když jsem těhotná??? Mám stále držet tuto ,, dietu“?? Děkuji moc za odpověd..

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here