Discitida je zánět, který postihuje meziobratlové ploténky. Může vést k nevratnému poškození ploténky, disku.
Obsah článku
Meziobratlová ploténka:
Meziobratlové ploténky (destičky, disky) jsou útvary, které se nacházejí mezi obratly v páteři. Jejich funkcí je tlumit nárazy při pohybu. Ploténky jsou tvořeny vazivovým prstencem (anulus fibrosus disci intervertebralis). Uvnitř prstence se nachází jádro (nucleus pulposus). Jádro má konzistenci gelu či rosolu.
Příčiny vzniku discitid:
Discitidy rozeznáváme aseptické a infekční.
Aseptické distcitidy vznikají vinou různých podnětů, ale nejsou vyvolány infekčním patogenem. Může k nim dojít např. z důvodů jiných zánětlivých onemocnění, která postihují páteř. Jedná se například o ankylozující spondylitidu.K neinfekčnímu zánětu ploténky může dojít také po chirurgickém zákroku na páteři.
Infekční discitidy mohou být vyvolány mnoha patogeny, např. “zlatým stafylokokem (Staphylococcus aureus), Escherichia coli, Streptococcus pneumoniae. Patogen se do ploténky může dostat hematogenním rozsevem (když je bakterie v krevním oběhu, dostane se s krví až k disku), dále se může do disku dostat při chirurgickém zákroku na páteři, popř. při lumbální punkci.
Příznaky discitidy:
Discitidu provázejí výrazné bolesti v zádech, které jsou v klidu i při pohybu, kdy se mohou i zhoršovat. Může dojít také k zatuhnutí zad a bolestem v oblasti břicha. Akutní stav může provázet také teplota a ztráta chuti k jídlu.
Diagnostika discitidy:
Discitidu provází klasické známky zánětu, které se objeví i v běžném krevním vyšetření, tj. CRP.
Důležité je vyšetření diskografie či myelografie. Je možné doplnit také lumbální punkcí a zobrazovacími metodami, jako je CT a magnetická rezonance.
V případě podezření na infekční disticitidu se může provést biopsie, odebrání vzorku a kultivace na určení patogena a jeho citlivosti k antibiotikům, aby mohla být nasazena léčba, která zabere.
Léčba discitidy:
Discitida se léčí dle příčiny. V případě infekčních discitid je nezbytné podávat antibiotika podle kultivace. Často je to léčba dlouhá, i 4 až 5 týdnů. Podávají se také protizánětlivé léky tlumící bolesti.
Léky tlumící zánět a bolesti se podávají i u aseptické discitidy a zároveň je v obou případech nutný klid, imobilizace pacienta.
V případě nelepšícího se stavu je na místě chirurgický zákrok s odstraněním poškozené tkáně ploténky.
Komplikace:
Během infekční discitidy se může zánět přenést také na obratle a rozvine se spondylodisctiidta.
I když se podaří disticitidu vyřešit, mohou zůstat následky, např. deformity páteře, neurologické obtíže.