Domů Nemoci Ortopedie Distorze ramene

Distorze ramene

Distorze obecně je stav, při němž nejčastěji vlivem traumatu dochází k natažení či natržení/přetržení vazů či kloubního pouzdra

Ramenní kloub:

Ramenní kloub (glenohumorální kloub; articulatio humeri) tvoří kost pažní a lopatka v blízkosi se také nachází klíční kost. Jedná se o kulovitý kloub s velkým rozsahem pohybů. Jedná se o nejpohyblivější kloub v těle. Kloub stabilizuje kloubní pouzdro, vazy a šlachy svalů, které se v oblasti ramene upínají.

Příčiny distorze ramene:

distorzi ramene často dochází při sportování (fotbal, hokej, plavání, baseball, kontaktní sporty jako ragby, judo atd.). Rizikové je zvyšující se intenzita cvičení nad limit ramene, začátek nové sportovní aktivity a nesprávně prováděné cviky, nedostatečné rozhýbání před sportovní aktivitou atd. Dále může k distorzi dojít při pádech a také opakované aktivitě, která postupně narušuje vazy, až dojde k jejich poškození.

Příznaky distorze ramene:

Rameno reaguje na distorzi bolestí, otokem, vznikem modřiny a také nestabilitou, která může mít různou intenzitu dle míry postižení vazivového aparátu ramene. Může dojít také k omezení pohyblivosti.  

Diagnostika distorze ramene:

Distorzi ramene diagnostikuje ortoped či chirurg. Většinou pojme podezření již při fyzikálním vyšetření, když si prohlédne, prohmatá a rozpohybuje ramenní kloub. Pro potvrzení diagnózy, resp. např. pro vyvrácení přítomnosti zlomeniny se může provést rentgenové vyšetření. Vhodným vyšetřením je např. i ultrazvuk a magnetická rezonance. Jako diagnostický postup je možné využít také artroskopii ramenního kloubu, tj. endoskopie, kdy se lékař pomocí kamerky podívá přímo do nitra kloubu. 

Stupně distorze:

Distorzi je možné podle závažnosti nálezu na vazech rozdělit do tří stupňů.

  1. Lehká distorze, kdy není přítomno, či jen velmi mírně, poškození vazů
  2. Střední distorze, kdy jsou vazy natrženy
  3. Těžká distorze, kdy jsou některé vazy kompletně přetrženy

Léčba distorze ramene:

Léčba distorze ramene je založená hlavně na odpočinku a znehybnění kloubu. Lehčí formy se samy vyhojí a není potřeba další léčbu. V akutním stavu je vhodné rameno ledovat, užívat léky na bolest a proti zánětu atd. Po zklidnění situace může být předepsána rehabilitace

V případech, kdy jsou vazy přetrženy, je přítomná zlomenina či dislokace ramene je vhodnou léčbou chirurgický zákrok, který může být proveden endoskopii při artroskopii nebo je nutné provést otevřenou operaci. Po operaci a vyhojení následuje rehabilitace, aby došlo ke správnému rozpohybování ramenního kloubu. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here