Domů Nemoci Léky Dithiaden

Dithiaden

Dithiaden je velmi známým a hojně užívaným lékem. Její stěžejní léčivou látkou je Bisulepini hydrochloridum. Lék spadá do skupiny antihistaminik.

Jak Dithiaden funguje

Dithiaden funguje tak, že blokuje působení histaminu, který je jedním z působků, jenž se v organismu uvolňuje při reakci na alergii.

Indikace

Dithiaden se užívá ke zmírnění přecitlvělosti, alergické rýmě, zánětu spojivek, senné rýmě, u alergických reakcí jako bodnutí hmyzem, po podání léků, potravinách apod. Užívá se i ke zmírnění a vyléčení kožních alergických reakcí. Zklidňuje astma, atopickou dermatitidu, Quinckeho edém.

Dávkování a způsob užívání

Dávkování je dost individuální, odvíjí se od daného problému a pak také i podle toho, jak ho snášíte. Zpočátku je lepší začít s vyššími dávkami a dále se řídit mírou účinku a ospalosti. Vůbec nejlépe je začít s injekční aplikací. Dospělým a dospívajícím od 15 let je možno denně podat 4-8 mg Dithiadenu. Dětem ve věku 7-14 let pak 1-2 mg ve dvou až třech denních dávkách. U dětí od 2 do 6 let se podává pouze půl tablety, čili 1 mg ve dvou až třech denních dávkách. Do třech let je nutné lék podávat rozdrcený na lžičce s tekutinou.

Kontraindikace

Užívat tento lék nesmí všichni ti, co jsou jakkoli přecitlivělí na jakoukoliv látku obsaženou v medikamentu. Nesmí se tím řešit status astmaticus. Užívat se nesmí ani tehdy, kde je na závadu ospalost.

Zvláštní upozornění

  • Lék není vhodné podávat při retenci moči, glaukomu, obstrukci močových cest a kómatu. Nesmí se užívat s alkoholickými nápoji. Pozor by si měli dávat i lidé s intolerancí laktózy a malabsorpcí glukózy.
  • Dithiaden zesiluje účinky všech léků, které tlumí CNS a dále pak posiluje i léky s anticholinergním účinkem.
  • Dithiaden by neměl být užíván v těhotenství a v době, kdy žena kojí.
  • Tento přípravek může nepříznivě ovlivnit schopnost vyžadující zvýšenou pozornost a koordinaci nebo rychlé rozhodování. Uživatel by proto neměl řídit motorová vozidla, neměl by pracovat ve výškách a neměl by ovládat stroje.

Nežádoucí účinky

K nejčastějším vedlejším účinkům užívání Dithiadenu patří především celkový útlum s rizikem snížené pozornosti. Objevit se ale mohou poruchy zraku, zvýšený nitrooční tlak, poruchy krevního tlaku, poruchy srdečního rytmu, sucho v ústech, obtíže s polykáním, žízeň, zácpa, snížení pohyblivosti střev, zčervenání kůže, suchá kůže, citlivost na světlo, poruchy s močením.

Vzácně se mohou objevit poruchy krvetvorby, poruchy metabolických funkcí, zmatenost, poruchy jater, zvětšení prsou u mužů.

Lék uchovávejte v původním obalu, v místě mimo dosah dětí, kde je sucho a teplota se pohybuje v rozmezí 10 až 25 stupňů Celsia. Lék by měl být chráněn před světlem a vlhkem. Neužívejte ho po uplynutí doby expirace. Nespotřebovaný lék nevyhazujte, ale navraťte do lékárny. V jedné krabičce najdete 20 tablet.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here