Domů Nemoci Onemocnění trávicího ústrojí Divertikulitida

Divertikulitida

Divertikulitida představuje zánět střevní výchlipky a představuje nejčastější komplikaci dalšího onemocnění střeva, a to divertikulózy. Nejčastěji postiženou oblastí střeva je přitom tzv. esovitá klička známá jako sigmoideum. Onemocnění není vůbec vzácné, vlastně se objevuje až u 94% s divertukukózou. A co je divertikulóza? Divertikulóza je četný výskyt střevních výchlipek. Bohužel se jedná o civilizační chorobu, která postihuje celý vyspělý svět. Ponejvíce vznikají u lidí starších šedesáti let, ale výjimkou nejsou ani u mladších.

Je to smutné, ale bohužel si možnost vzniku tohoto onemocnění vůbec neuvědomujeme. Žijeme zhýralým životem, a pak se nestačíme divit.

Příčiny vzniku divertikulitidy

Abyste pochopili, co ta divertikulitida je, bude nejlepší, když vám důkladně přiblížíme celý proces jeho vzniku. A proto musíme začít pěkně od začátku, tedy u divertikulózy. Divertikulóza vznikne z důvodu nevhodného stravování, kdy strava není bohatá na vlákninu. Každý den člověk potřebuje celkem 30 gramů vlákniny. Její role je důležitá. Vláknina zvětšuje objem stolice a i její kašovitost a zabraňuje vzniku zácpám. Bez vlákniny není stolice objemná a je příliš tuhá, což dá střevům příliš zabrat, aby se jí zbavila. Stěny střeva se musí velmi stahovat a vysoké tlaky, které přitom vznikají, mohou způsobit vznik vakovitých vyklenutí střevní stěny, což jsou vlastně ony divertikly. Pokud je divertiklů hodně, problém je nazván a označen za divertikulózu. Dalším velkým faktorem, jenž se podílí na jeho vzniku, je i minimální fyzická aktivita. Zapomenout samozřejmě nesmíme na kouření a obezitu. Rizikem tohoto stavu však je, že se v těchto výchlipkách bude hromadit stolice, což je spojeno s pomnožováním baktérií, čímž vzniká zánět divertiklu, čili divertikulitida.

Příznaky

Zánět střevních výchlipek se samo o sobě nemusí projevovat anebo je nemusíme dávat do spojitosti s divertikulitidou. Co lidi s divertikulitidou spojuje, je zácpa a plynatost. Divertikly mohou i krvácet, což se projeví krví ve stolici. Samotný zánět střeva, tedy divertikulitida se projeví výraznými bolestmi břicha v levém podbřišku. Nemocného trápí horečka, schvácenost, objevuje se nauzea, zvracení, poruchy stolice (někdy zácpa a jindy průjem), někdy potíže s močením a objevit se může i krev ve stolici. Laboratorně je zvýšená hladina CRP, v krevním obraze je pak leukocytóza s neutrofílií, zvýšená sedimentace.

divertikulitida

Komplikace

  • Krvácení z konečníku
  • Absces, když se hnis hromadí v pouzdře uvnitř tlustého střeva
  • Blokáda v tlustém anebo v tenkém střevě, jež způsobuje zjizvení
  • Vznik píštělí (abnormální průchody), jež se vyskytuje mezi různými částmi střeva, mezi střevem a močovým měchýřem nebo pochvou anebo také mezi střevem a břišní stěnou
  • Zánět pobřišnice může nastat tehdy, když se infikovaný divertikl protrhne a střevní obsah se dostane do dutiny břišní. Tento zánět je velmi nebezpečný a může skončit i smrtí
  • Jde o prekancerózu s možným předpokladem zvrhnutí v rakovinu

Diagnostika

Základem je vytvoření anamnézy, a dále pak provedení fyzikálního vyšetření břicha, kdy se sleduje, odkud přichází bolest, napětí břišní stěny a podobně. Sleduje se krvácení. Provede se odběr krve na zánětlivé markery, změří se tělesná teplota, provede se ultrazvuk a CT břicha a břich se vyšetří i endoskopicky s kontrastní látkou.

Léčba

Léčba se odvíjí podle závažnosti průběhu. Mírná divertikulitida se léčí s pomocí diety a antibiotik. Těžší záněty se neobejdou bez vyloučení stravy, kdy se náhradní výživa vpravuje do těla žilně, případně s pomocí nasogastrické sondy zavedené do žaludku. V těch nejtěžších případech není jiného zbytí a je nutné užít chirurgické řešení.

Prevence vzniku

Základem jsou režimová opatření, která se opírají o dostatečný pohyb. Správný pitný režim a zdravou stravu bohatou na vlákninu. Z života vylučte kouření, a pokud máte nadváhu, pokuste se jí zbavit.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here