Domů Nemoci Příznaky Dlouhotrvající kašel

Dlouhotrvající kašel

Není kašel, jako kašel. Některý může být způsoben infekcí a jiný dalšími chorobami. Dlouhotrvající kašel nazýváme chronickým tehdy, když trvá déle než 8 týdnů u dospělých a 4 týdny u dětí. Takovýto kašel je nepříjemný, ruší spánek a vyčerpává. Pokud je urputný, může způsobit i zvracení, závratě i zlomeniny žeber. Bohužel u tohoto typu kašel nebývá zrovna snadné odhalit příčinu, co jej způsobuje.

Nejčastější příčiny dlouhodotrvajícího kašle

K nejčastějším příčinám, jež vyvolává chronický kašel je užívání tabáku, dlouhodobé užívání nosních kapek, astma bronchiale i jícnový reflux.

Další příznaky, které doprovází dlouhotrvající kašel

Kašel může doprovázet chrapot, dušnost, dýchavičnost, ucpaný nos, rýma, bolest v krku, škrábání v krku, pocit knedlíku v krku, pálení žáhy, nepříjemná kyselá pachuť v ústech a ve vzácných případech dokonce i vykašlávání krve.

Další možné příčiny, které mohou stát za dlouhotrvajícím kašlem

  • Někdy tento chronický kašel může vyvolat užívání některých léků proti vysokému krevnímu tlaku. Nejčastějším pachateli jsou inhibitory angiotenzinu-konvertujícího enzymu, čili ACE. Jde o zcela běžně předpisované léky, které však u některých lidí mohou vyvolat chronický kašel.
  • Další příčinou, vedle výše zmíněných, je chronická bronchitida, kterou doprovází i vykašlávání různě zbarveného sputa (hlenu). Tato choroba obvykle postihuje kuřáky anebo horníky. Následkem toho pak vzniká chronická obstrukční plicní nemoc anebo emfyzem.
  • K méně častým příčinám pak patří aspirace, bronchiektázie (poškozené dýchací cesty), cystická fibróza, rakovina plic, sarkoidóza anebo zánět dýchacích cest, jež však nezpůsobilo astma.

Takovým dlouhotrvajícím kašlem jsou nejvíce ohroženi:

Nejvíce ohroženou skupinou jsou samozřejmě kuřáci. Dále jsou pak více ohroženy i ženy, které jsou citlivější a mají více vyvinutý kašlový reflex. Ohroženi však jsou i lidé, kteří pracují v prašném prostředí.

Komplikace dlouhotrvajícího kašle

Dlouhotrvající kašel může narušit spánek a také způsobit bolest hlavy, závrať, zlomené žebra, inkontinenci moči i nadměrné pocení.

Diagnostika

Základem efektivního řešení dlouhotrvajícího kašle je správná diagnostika. Základem každého takového vyšetření je vytvoření anamnézy a fyziologické vyšetření. Dále se lékař rozhodne pro testy, k nimž patří odběry krve, vyšetření sputa, rtg. srdce a plic, CT vyšetření a spirometrie.

Léčba

Správně stanovenou diagnózu můžete pak úspěšně řešit. Pomoci pak mohou antibiotika, antihistaminika, přípravky proti kašli, inhalační léky proti astmatu, glukokortikoidy, kyselinové blokátory apod. V případě užívání inhibitorů ACE je vhodné zvážit jejich vysazení. Vhodnými doplňujícími prostředky jsou tvrdé cucavé bonbony, dostatečný přísun tekutin, čištění a zvlhčování vzduchu a eliminace tabákového kouře.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here