Domů Nemoci Ostatní Do kolika let roste noha

Do kolika let roste noha

Zajímáte se, do kolika let roste noha, protože vašemu dítku nestačíte kupovat boty? Asi vás zklameme, ve skutečnosti neexistuje žádný stanovený věk, v němž nohy přestanou růst. Na velikost nohy v průběhu života má mnoho faktorů. Pojďme se proto na tuto problematiku podívat blíže. 

V dětství vaše nohy rychle rostou. Během puberty pak rostou ještě rychleji, jak se stejně rychle mění dětské tělo v dospělé. Kosti v chodidlech se zvětší. Obecně se udává, že nohy přestávají růst kolem 20-21 let, ale je možné, že přestanou růst i dříve nebo budou růst non stop do 21 let. Záleží také na tom, kdy u dítěte začala puberta. Navíc, každý roste jiným tempem. Pokud vaše dítě začalo s pubertou brzy, vaše tělo s pubertou může přestat růst dříve než jak tomu je u ostatních. Svou roli samozřejmě hraje i genetika. Někteří lidé navíc mají pocit, že se jim nohy zvětšují i po 21 roce života. V reálu už nejde o růst nohy, ale o změny způsobené věkem, přibíráním na váze nebo uvolněním vazů. Noha se mění i během těhotenství. 

Kdy u mužů přestávají růst nohy? 

Nohy u mužů přestávají růst obvykle okolo 20 let, přičemž k největším změnám u nich dojde v pubertě. U chlapců dojde k skokovému růstu v době od 10 do 15 let. 

Kdy přestávají růst nohy u žen? 

Tak, jako u mužů, okolo 20. roku života. Ale jelikož začínají pubertu o dost dříve než chlapci, k skokovému růstu nohy u nich dochází mezi 8.-13. rokem života. Růst nohy se pak u žen zpomaluje mezi 12 až 13,5 lety. 

Je možné, aby noha nikdy nepřestala růst? 

V průběhu dětství a dospívání se kosti na nohou zvětšují. Díky tomu rostou i nohy. Když pak okolo 20. roku života nohy přestanou růst, přestanou růst nejprve kosti, a pak i nohy. Potom už nohy celý život nerostou. Nicméně, se mohou s přibývajícím se věkem měnit. Tyto změny pak způsobují změny velikosti vašich nohou. Změny však nikdy nejsou spojeny se skutečným růstem kostí. 

Nohy se mohou zvětšit v důsledku: 

  • Po letech užívání nohou dochází ke ztrátě elasticity vazů a šlach. Díky tomu jsou potom nohy delší a širší. 
  • Hubnutí a udržení si své hmotnosti je s přibývajícím věkem obtížnější a obtížnější. Přibývání na váze ale vyvíjí tlak na polštářky nohou, které se v návaznosti na to roztahují.
  • Jak potom stárnete, je pravděpodobnější, že se u vás vyvinou vbočené palce a kladívkové prsty. Možná pak i proto budete nosit větší velikost boty, abyste si zachovali pohodlí. To však neznamená, že by se vám v reálu vskutku noha zvětšila.  

Noha v těhotenství 

Je normální, že se nohy v těhotenství zvětšují. Děje se tomu hned z několika důvodů. Může za to v prvé řadě tělesná hmotnost, která klade větší nárok na vaše vazy v noze. Vliv na to mají rovněž i hormonální změny v těhotenství. Placenta totiž produkuje relaxin, hormon, který změkčuje děložní čípek, čímž podporuje degradaci kolagenu. Relaxin pak může uvolnit vazy nohou. Vliv na zvětšení nohou má i zvětšující se děloha, která vyvíjí tlak na okolní cévy, což může vést k otoku nohou. Tělo v těhotenství rovněž zadržuje i větší množství tekutin. Ta se pak může hromadit právě v končetinách, což má za následek větší chodidlo.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here