Domů Nemoci Dětské nemoci Dolichocefalie

Dolichocefalie

Dolichocefalie je pojem vztahující se ke tvaru lebky. V tomto případě je protažené v předozadním směru. Je delší, než se vzhledem k šířce lebky očekává. 

Příčiny vedoucí ke vzniku dolichocefalie:

K dolichocefalii může vést několik faktorů.

1 – Přechodně se může objevit po porodu, pokud se jedná o nadměrné děti, kdy se hlavička deformuje průchodem porodními cestami. Během pár dní se tvar hlavičky vrátí do normálu.

2 – Dolichocefalická podoba hlavičky se může objevit také v případě, že je dítě dlouhodobě uložené na jedné straně. To se nějak např. v případě, že je dítě umístěno v inkubátoru, kde je s ním málo manipulováno, a dlouhodobě leží např. na bříšku. Tento stav se však, stejně jako poporodní dolichocefalie, většinou sám upraví

3 – Další příčinou může být kraniostenóza, jedná se o stav, kdy dojde k předčasnému srůstu lebečních kostí. Lebeční kosti do sebe v dospělosti napevno zapadají, jsou patrná spojení kostí, lebeční švy . U dětí jsou od sebe kosti vzdálenější, švy nejsou pevné, ale fluidní. To umožňuje jednak průchod porodními cestami, hlavička se může formovat, ale také růst mozku, neboť lebka roste společně s ním. Pokud se švy uzavřou předčasně před dokončením vývoje mozku, nemá tento kam dále růst. Pokud dojde ke srůstu jen některých švů, dochází během růstu lebky k deformacím. Některé části lebky rostou, jiné ne. U dolichocefalie bývá přítomná předčasná sagitální synostóza. Jedná se o zkostnatění švu na horní části hlavičky mezi kostmi temenními. Normálně se tento šev uzavírá kolem 21. až 30. roku. Objevuje se v souvislosti s některými vrozenými syndromy, např. Marfanův syndrom, Sensenbrennerův syndrom, Crouzonův syndrom, Sotosův syndrom atd. 

Vyšetření dolichocefalie:

Dolichocefalie je jasně viditelná, je však nutné vyšetřit hlavičku dítěte, aby se zjistila také příčina a zda nedochází k útlaku mozkové tkáně. Je možné provést ultrazvuk, popř. jiné zobrazovací vyšetření mozku. 

Komplikace:

Většinou není s dolichocefalií problém, je spíše kosmetickým problémem, ale pokud nedojde k úpravě, může ovlivnit vývoj mozku a tím i mentálních funkcí dítěte. Obzvláště pokud je součástí některého ze zmíněného syndromu či došlo k předčasnému srůstu švů.

Léčba:

Mnoho případů není nutné řešit, hlavička se vrátí do původní správné podoby během dalšího růstu hlavičky. Pokud je však deformace středně těžká až vážná, přistupuje se k terapii, a to individuální, tj. šité na míru každému dítěti.

Nejjednodušší je fyzikální terapie, kdy se volí určité pohyby, cviky, které hlavně zlepšují vývoj dítěte. 

Dětem se též vyrobí helmička na míru. Většinou se dávají dětem starším 5 měsíců, pokud nedošlo k nápravě růstu hlavičky. Helmička formuje další růst hlavičky, “rovná” ji. Nosí se tak dlouho, jak je potřeba, ale musí se s růstem dítěte dělat nová. 

V některých případech je nutné provést chirurgický zákrok. Jedná se hlavně o děti, u nichž je dolichocefalie způsobená kraniosynostózou. Během operačního zákroku lékaři uvolní “srostlý” šev, čímž se mohou lebeční kosti dostat do správné přirozené pozice. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here