Domů Nemoci Léky Dopegyt

Dopegyt

Hlavní účinnou látkou Dopegytu je sekvihydrát methyldopy nebo také jinak řečeno methyldopum sesquihydricum. Tento přípravek patří k hojně užívaným antihypertenzivům.

Indikace

Dopegyt snižuje krevní tlak centrálním působením, tedy v prostřednictvím center v mozku a míše. Účinek se dostaví do 2 hodin a jeho účinek trvá po dobu 6-8 hodin. Je vhodný k řešení krevního tlaku i u cukrovkářů a nemocných s ledvinami. Mohou jej užívat i těhotné ženy. Je určen i pro děti od 4 let.

Dávkování a způsob podávání

Dávkování se určuje individuálně podle reakce jednotlivých pacientů. Obvykle se však na počátek doporučuje u dospělých 250 mg denně večer před spaním po dobu dvou dnů. Pak je možno dávku navýšit o dalších 250 mg podle aktuálního krevního tlaku. Zvyšování dávek je možné vždy po dvou dnech a vždy po 250 mg. Nejvyšší denní možnou dávkou jsou 2 gramy. Pokud jde o snižování funguje to stejným způsobem.

U dětí je to trochu jinak. Tam se obvykle začíná s 10 mg na 1 kilogram dítěte. Denní dávka je přitom rozdělena do dvou nebo dokonce tří dílčích dávek. V případě nutnosti je však možné dávku postupně navýšit až na 65 mg na 1 kilogram.

Kombinovaná léčba

Dopegyt je možno kombinovat s dalšími léky snižujícími krevní tlak. Jde obvykle o diuretika, blokátory kalciových kanálů, ACE inhibitory.  V kombinaci s beta blokátory však hrozí paradoxní hypertenze, bradykardie (zpomalení srdečního pulsu nebo AV blokády).

Dopegyt se užívá 1 hodinu až půl hodiny před jídlem nebo 2-3 hodiny po jídle. Zapíjí se pouze malým množství vody.

Kontraindikace

Kontraindikací užívání tohoto léku je přecitlivělost na jakoukoliv obsaženou látku v léku. Lék dále nesmí užívat lidé s autoimunitní hemolytickou anémií, aktivní hepatitidou nebo jaterní nedostatečností, porfyrií, hyperprolaktinémií, s feochromocytomem, pokud se léčí MAO-inhibitory anebo to jsou kojící ženy.

Zvláštní upozornění

Relativní kontraindikace užívání Dopegytu je selhání ledvin, deprese, jaterní nemoci v anamnéze a také i sexuální dysfunkce. Dopegyt může zapříčinit pozitivní katecholaminový test, což může ovlivnit pravděpodobnost vzniku feochromocytomu. Ve vysokých dávkách hrozí i pozitivní test na porfobilinogen. Ovlivňuje bilanci vody, což může vést ke vzniku edémů, které mohou být následně zmírněny diuretiky. Zvyšuje účinek anestetik. Je nutné se vyvarovat alkoholu.

Interakce

Podávání Dopegytu je nutno bedlivě hlídat v případě podávání s levodopou, antidepresivy (tricyklickými), lithiem, diuretiky, anestetiky, jinými antihypertenzivy i digoxinem. Na pozoru musíte být i v případě přípravků obsahujících železo, které v těhotenství mohou zapříčinit vznik eklampsie.

Nežádoucí účinky

Knejčastějším projevům patří různé nežádoucí poruchy imunitního systému. Objevit se může pozitivní nepřímý Coombsův test, autoimunitní hemolytická anémie, útlum kostní dřeně, leukopenie, trombocytopenie, ojediněle i latex pozitivita a LE buňky. Dále se mohou objevit i endokriní poruchy, zejména zvýšená hladina prolaktinu, impotence, ztráta libida nebo gynekomastie. Vůbec nejčastěji se objevuje ospalost, závratě, slabost, bolest hlavy, děsivé sny, mírná parestézie, poruchy vidění, deprese a u vysokých dávek parkinsonismus. Opomenout nesmíme ani nevolnost, zvracení, sucho v ústech, akutní jaterní zánět, vzniku bolestivého nebo černého jazyka anebo pankreatitidy. Užívání je spojováno rovněž i s bolestí svalů, artritidou, myokarditidou, perikarditidou, lupus-lke syndromem  a vaskulitidou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here