Domů Nemoci Léky Dorsiflex

Dorsiflex

Dorsiflex nebo také Dimexol, Aslex, Basorlin, Doflex, Dorsilon, Fenox, Genesafe, Lascaine, Losilone, Mefno, Melux, Mephenoxalone, Meshin, Monphelone, Muxalon Ningist, Noxalone, Painsafe, PWP, Sudorxan, Suflex, Suplax, Surmax, Su-Ton, Synflex, Tallsea či U-sulax jsou léky, které mají shodnou léčebnou látku Mephenoxanolon (Mefenoxalon), jež se předpisuje na uvolnění svalů. Jde o mírné anxiolytikum, jež inhibuje přenos neuronu a reflexního oblouku, čímž následně dojde k uvolnění kosterního svalstva. Lék tedy rovněž ovlivňuje psychický stav a proto se užívá i k léčbě nervozity a úzkosti.

Indikace Dorsiflexu

Pomáhá řešit bolestivé stažení a křeče kosterního svalstva toho nejrůznějšího původu. Lékař jej předepisuje především u vertebrogenních syndromů, svalových poranění, lumbaga, výhřezu meziobratlových plotének, při zlomeninách, artrózách a artritidách, pro usnadnění rehabilitace a fyzikální léčby. Vůbec nejlepší je však na léčbu tzv. tortikolitidy (torticollis), což je velmi bolestivý syndrom krční páteře. Vhodnou indikací je také i encefalitida a myelitida.

O léku

Lék se svou strukturou podobá guiafenezinu.

Kontraindikace užívání léku

Přecitlivělost na některou z látek léku, myastenia gravis, myastenický syndrom, těžší poruchy jater, intoxikace alkoholem nebo léky tlumící CNS a první trimestr těhotenství.

Pozor by si měli dát

S užíváním tohoto léku by měli být na pozoru lidé s poruchou funkce ledvin a jater. Dále potom i nemocní, kteří užívají kumarinová antikoagulancia. Uvšech těchto zmíněných hrozí zvýšené riziko nežádoucích účinků. Podobně je to i v případě, že lék užívají starší ročníky. Jelikož Dorsiflex má i anxiolitické účinky, na pozoru byste měli být i při užívání alkoholu, sedativ, hypnotik, antidepresiv, antipsychotik, antihistaminik a některých analgetik. Ovlivňuje pak ve zvýšené míře duševní i fyzické schopnosti pacienta. Lék není určen pro děti mladší 8 let.
Při užívání léků na snížení krevního tlaku pak může dojít k prohloubení hypotenze. S Beta-blokátorů může dojít k bradykardii.

Nežádoucí účinky

K nežádoucím účinkům, jež se objevují u užívání Dorsiflexu, patří ospalost, sníženou koncentraci i pozornosti, bolest hlavy, závratě, ataxie. Objevit se může i tinnitus, nevolnost, pálení žáhy, alergické kožní reakce.

Dávejte si pozor na předávkování

Nadměrné dávky Dorsiflexu mohou způsobit ospalost a malátnost. Pokud k tomu dojde, je vhodné dávku snížit. Předávkování rovněž může způsobit závratě, těžké poruchy vědomí, nevolnost, zvracení, povrchní dýchání a svalové křeče. V těchto případech je nutné provést co nejrychleji výplach žaludku.

Užívání Dorsiflexu

Samotné užívání léku záleží na předepisujícím lékaři, bez jehož vědomí by lék neměl být užíván. Všeobecně se předpisují 1-3 200 miligramové tablety denně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here