Domů Nemoci Kosti a svaly Dorzalgie

Dorzalgie

Dorzalgie, čili bolest zad, patří k civilizačním chorobám, které postihují lidi napříč celým světem. Jde o jednu z nejčastějších příčin návštěv u lékaře i nemocenských. Skutečných příčin bolesti zad je však mnoho. Dorzalgie v žádném případě nepodceňujte.
Dorzalgie se objevuje v každém věku, nejvíce však v dospělosti. Trpí jimi až třetina těch, co se objeví v ordinaci u lékaře.

Příčiny dorzalgie

Příčin je neuvěřitelně mnoho. Může jít o přímé příčiny, které pochází přímo ze zad, ale také pocházející zcela odjinud. Důvody bolesti zad mohou být banální, ale i velmi závažné, výrazně život omezující a někdy dokonce ohrožující na životě. Dorzalgii může způsobovat namožení, přetížení nebo vadné držení těla, což může být způsobeno těžkou prací, sportováním i stavem pozdního těhotenství. Bolest může způsobovat zánět úponů šlach, přetížení nebo natržení vazů mezi obratli, který doprovází zánět, vyhřezlá ploténka, opotřebení plotének, osteofyty, osteoporóza, artritida, Bechtěrevova nemoc, nádory nebo metastázy do kostí. Ze vzdálených míst pak bolest můžou způsobovat žlučové kameny, ledvinové kameny nebo jiné onemocnění ledvin, nádor slinivky, chronický zánět slinivky, pásový opar, zácpa, zánětlivé onemocnění střev, aneurizma aorty i psychosomatika. Lékař to rozhodně nemá jednoduché, když chce léčit dorzalgii. Odhalení příčiny se díky tomu může stát poměrně komplikovaným.

Diagnostika dorzalgie

Aby byla nemoc léčena, je nutno odhalit její skutečnou příčinu. Dorzalgie ve skutečnosti představuje pouze příznak a ne skutečnou nemoc. Lékař vás s bolestí zad prohlédne, vytvoří anamnézu a může vás odeslat na neurologii nebo za ortopedem. K pomocným vyšetřovacím metodám patří rentgen páteře, CT, myelografie, MRI. Při podezření na interní oblast je možno provést i ultrazvuk. Odebírá se krev na zánětlivé markery, krevní obraz, biochemii apod.

Léčba dorzalgie

Léčba bolesti zad se odvíjí od skutečných obtíží. Někdy je však obtížné je odhalit a tak léčba probíhá tak trochu naslepo. Jde vesměs o klid a léčbu různými medikamenty (léky na bolest, uklidňující léky a svalové relaxanty). U některých stavů je však nutné akutně zasáhnout a provést neurochirurgickou operaci. Pokud se stav zklidní je vhodné léčbu doplnit o rehabilitaci anebo i lázeňskou léčbu.

Prevence dorzalgie

Důležitým krokem péče o bolavá záda je prevence, čili pravidelně cvičit, plavat, absolvovat masáže, spát na tvrdé matraci,  nezvedat těžké předměty, zvedat věci správným způsobem, případem změnit zaměstnání. Někdy stav nemocného donutí nejen změnit práci, ale ovlivní jeho celý život, společenské a sociální zařazení. Bohužel za dorzalgií se mohou skrývat takové problémy, které mohou nemocné invalidizovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here