Domů Nemoci Onemocnění trávicího ústrojí Dráždivý tračník

Dráždivý tračník

Dráždivý tračník neboli střevní neuróza je nepříjemné střevní onemocnění chronické povahy, které trápí až třetinu populace. Jedná se o funkční poruchu bez viditelného nálezu, která se nejčastěji projevuje bolestmi břicha, častým nucením na stolici a pocitem neúplného vyprázdnění. Příčiny dráždivého tračníku jsou různorodé, potravinovými alergiemi počínaje a psychickými problémy konče.

Tračník jako součást trávicí soustavy

Tračník je nejdelší (měří přibližně 1,5 m), a zároveň finální částí tlustého střeva. Tato svalnatá trubice ve tvaru

Dráždivý tračník
Dráždivý tračník

podkovy navazuje na tenké a tlusté střevo a je zakončena konečníkem. Tračník je tvořen čtyřmi částmi: tračníkem vzestupným, příčným a sestupným a esovitou kličkou. Jeho hlavní úlohou je zajistit správnou hybnost tlustého střeva, a tím posun nestravitelných zbytků ven z těla. Pokud je tato funkce narušena, hovoříme o dráždivém tračníku.

Příčiny dráždivého tračníku

Jak  bylo naznačeno již v úvodu, příčin dráždivého tračníku může být několik. Velmi často se jedná o potravinové alergie (například alergie na lepek neboli gluten) nebo o nesprávné stravování (dietní chyby, nedostatek nebo naopak nadbytek vlákniny ve stravě, ale také nadměrná konzumace nápojů s obsahem kofeinu). Jinou možnou příčinou  je nadměrné užívání některých druhů léků, zejména antibiotik či laxativ. Samostatnou skupinu možných příčin představují psychické faktory, především stres (velkou část pacientů se syndromem dráždivého tračníku představují neurotičtí pacienti).

Příznaky a projevy onemocnění

Mezi typické příznaky dráždivého tračníku patří chronické bolesti břicha, zejména v jeho levé části, nebolestivé průjmy (které mohou obsahovat hlen, ne však krev ve stolici – ta je příznakem jiných onemocnění zažívacího traktu, například ulcerózní kolitidy nebo hemeroidů či polypů v tlustém střevě), nebo naopak zácpy, nepříjemné pocity v oblasti břicha (kručení, žbluňkání a pocit neúplného vyprázdnění) a meteorismus. Mnoho pacientů trápí tzv. ranní debakly, situace, kdy opakovaně potřebují na toaletu, kde vyprázdní část stolice, a po 20 až 60 minutách pociťují opětovné nucení na stolici. Mezi další možné příznaky patří žaludeční nevolnosti, zvracení a pálení žáhy neboli pyróza. Ke zhoršení stavu obvykle dochází, když jsou pacienti vystaveni stresu (čeká je například ústní zkouška nebo plnění nepříjemné plnění povinnosti, u neurotických pacientů může obtíže zesilovat i stres před odjezdem na dovolenou nebo nespokojenost s tím, že nestíhají úkoly, které si stanovili), u žen pak dochází ke zhoršení před menstruací v rámci premenstruačního syndromu.

Diagnostika a léčba

Vzhledem k tomu, že syndrom dráždivého tračníku je funkční poruchou bez viditelného nálezu, je jeho diagnostika poměrně obtížná. Nejprve je totiž třeba vyloučit ostatní onemocnění zažívacího ústrojí, především pak zánětlivá onemocnění střev, jako je Crohnova chorobaulcerózní kolitida, dále celiakii (autoimunitní onemocnění vyvolané nesnášenlivostí lepku), stejně jako onkologická onemocnění – rakovinu tlustého střeva a konečníku. Léčba onemocnění je pak závislá na příčinách, které jej způsobují. K zjištění konkrétní příčiny je však nutná dobrá spolupráce pacienta s lékařem při vytváření osobní anamnézy. Situaci zde komplikuje skutečnost, že se řada pacientů stydí přiznat psychické problémy a s nimi spojené obtíže, například právě ranní debakly. V případě, že zažívací obtíže způsobuje složení stravy, je třeba z jídelníčku pacienta vyloučit potraviny, které jeho zažívací ústrojí dráždí, a to především kukuřici, luštěniny a některého druhy listové zeleniny (u pacientů s intolerancí laktózy je pak nutno vyloučit mléčné výrobky, u pacientů s alergií na lepek je nutno zahájit bezlepkovou dietu). Pokud má onemocnění psychosomatický charakter, je často žádoucí psychologická pomoc.

Prevence

Prevence dráždivého tračníku je založena na dodržování zásad zdravé životosprávy, strava by měla být bohatá na vlákninu, dále na prebiotika a probiotika, neméně důležité jíst pomalu a v klidu. Významnou součástí prevence i léčby je pravidelné odbourávání stresu.

Foto: Freeimages.com

1 komentář

  1. dobrý den,co je to prosím…….spasticita levého tračníku???Děkuji za odpověd

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here