DRESS syndrom je nežádoucí akutní reakce na léčiva, která je spojené se systémovými příznaky a zvýšením počtu eozinofilů (Drug Reaction/Rash with Eosinophilia and Systemic Symptoms). Průběh může být mírný, ale také velmi závažný a ohrozit člověka na životě. Vyskytuje se nejvíce u dospělých lidí a postihuje stejně ženy a muže.
Obsah článku
Příčiny vzniku DRESS syndromu:
Vyvolávající příčinou DRESS syndromu je užívání některých léků. Někdy se reakce může objevit hned na začátku užívání, jindy i po několika dnech i týdnech.
Léčiva, která nejčastěji vyvolávají DRESS syndrom:
- Antikonvulziva (protizáchvatové léky); karbamazepin, lamotrigin, fenytoin
- Antibiotika; trimetoprin, sulfametoxazol, minocyklin, vankomycin
- Allopurinol
Přesné mechanismy vzniku nejsou zatím známy. Roli hraje genetická predispozice a narušení funkce detoxikačních enzymů. Léky jsou enzymaticky zpracovávány a měněny na jejich metabolity (látky od nich odvozené). V případě narušení enzymatické detoxikace se může hromadit lék a/nebo jeho metabolity. Zároveň může dojít k reaktivace herpetických virů, např. cytomegaloviru, viru Ebstein-Barrové, HHV6,
Příznaky DRESS syndromu:
DRESS syndrom se může projevovat mnoha příznaky.
Nejčastější příznaky:
- Kožní projevy, tj. kožní vyrážka, která zasahuje velké plochy. Nejprve postihuje obličej a později přechází na trup, horní končetiny a dolní končetiny, často se objevují červené skvrny a pupínky. Postižení kůže je natolik závažné, že dochází k jejímu odumírání a odlučování, sloupává se doslova v cárech.
- Krevní abnormality, zvyšují se počty bílých krvinek a nejvíce narůstá počet eozinofilů, které jsou spojené s alergickými záněty
- Lymfadenopatie, zvětšení lymfatických uzlin
- Postižení vnitřních orgánů, poškozena mohou být např. játra, ledviny, ale také plíce, srdce i mozek
- Teploty
- Únava
- Otoky obličeje
- Poštižení sliznice krku
Mortalita, úmrtnost, je kolem 10 %, pokud se DRESS syndrom řádně nezaléčí.
Léčba DRESS syndromu:
Zásadní v léčbě DRESS syndromu je vysazení léku. I přesto se však může reakce objevovat opakovaně. Dále se podávají léky tlumící aktivitu imunitního systému, např. kortikoidy. Ty se podávají systémově a postupně se vysazují během tři až šesti měsíců.
Pro potvrzení toho, že reakci vyvolal lék je poté možné provést alergologické testy. Provádí se většinou za dva až šest měsíců.