Domů Nemoci Léky Duac gel

Duac gel

Duac gel je antibiotikum, které vzniklo sloučením klindamycinu a benzoylu peroxidu. Lék náleží do skupiny medikamentů, které se užívají na léčbu akné v mírné až středně těžké formě. Klindamycin působí proti bakteriím a benzoyl-peroxid působí proti vzniku bílých a černých komedomů (teček a hlaviček). Dále ničí bakterie, které akné vyvolávají. Snižuje množství červených, zanícených vřídků. 

Princip účinku Duac gelu

Gel narušuje tvorbu bakteriálních bílkovin. Lék brání v jejich rozmnožování nebo je přímo usmrcuje. Benzoyl peroxid pak brání množení mikrobů, které by si mohly vytvořit na klindamycin odolnost. 

Dříve než začnete Duac gel používat 

Dříve než jej začnete používat, informujte svého lékaře o tom, zda neužíváte nějaké jiné léky na akné. Důležité je abyste lékaře obeznámili i s antibiotiky, které užíváte, a to byť jde o lokální antibiotika aplikované na kůži. Vědět by měl i o léčivých a abrazivních mýdlech, čistících prostředcích a kosmetice, jež používáte. Dále pak lékaře sdělte, zda užíváte přípravky, obsahující velké množství alkoholu a adstringencií, což jsou látky se stahujícími účinky. Současné užívání s Duacem může způsobit podráždění pokožky a snižuje účinek gelu. Duac pak snižuje účinky tretinoinu, isotretinoinu a tazarotenu. Může ovlivňovat celkovou anestezii. I o ní je zapotřebí informovat svého lékaře. 

Kontraindikace

Lék nesmí být užíván v případě alergie na jakoukoliv látku obsaženou v léku. 

Nesmí být užíván ve stejnou dobu, kdy užívá dapson a sulfacetamid, protože se může kůže dočasně zbarvit do žluta až oranžova (a také i vousy). 

Jak se gel používá? 

Na obličej se gel nanáší v tenké vrstvě vždy jen jednou denně. Ideálně večer, případně tak, jak uvede lékař. Před nanesením na pokožku, byste si nejprve měli umýt obličej teplou vodou. Přípravek nenanášejte v blízkosti očí, úst, rtů, sliznic a ranek. Vetřete ho důkladně do pokožky všude tam, kde máte akné. Pozor, nejen na určité body. Pokud nejde gel zapracovat do kůže, asi ho máte příliš velké množství. Po použití gelu si umyjte ruce. Po zaschnutí gelu na obličeji, můžete použít nemastný make-up. Plný léčebný účinek se dostaví až po dvou až pěti týdnech pravidelného užívání. Pozor však, lék se nesmí používat bez přerušení déle než 12 týdnů. 

O Duac gelu 

Gel je určen pro dospělé a děti od dvanácti let. Gel je bílý až lehce žlutý neprůhledný gel, který je v tubě o 45 gramech. Uchovávat by se měl na chladném a suchém místě. Ne však v mrazu. Dbejte na to, aby jste ho spotřebovali před expirací. Uchovávejte ji mimo dosah dětí a pečlivě uzavřenou. 

Vedlejší účinky

Podle zjištěných testů a studií, se nejvíce v obličeji objevuje erytém, šupinatění, pálení, suchá kůže. Známé jsou i alergické reakce. Známé jsou i křeče v břiše, průjmy, bolest hlavy, citlivost na sluneční záření, zhoršení akné, vyrážka,

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here