Domů Operace Duodenopankreatomie

Duodenopankreatomie

Duodenopankreatomie je chirurgický zákrok, při němž je odstraněna slinivka (pankreas) a dvanáctník (duodenum), či jejich části.

duodenopankreatektomie

Kdy se operace provádí:

Duodenopankreatomie se nejčastěji provádí, pokud je slinivka postižena:

  • zhoubnými (maligní) nádory slinivky
  • cystami
  • nezhoubnými (benigní) nádory
  • zánětem, pankreatitidou
  • poranění slinivky

Provádí se také v případě, že je přítomen nádor v oblasti vyústění slinivkových vývodů do duodena či žlučových cestách. 

Parciální (částečná) a totální (celková) duodenopankreatektomie:

Tyto operační zákroky patří mezi jedny z nejnáročnějších v břišní chirurgii. 

První typ zákroku se provádí v případě, že je nádorem slinivky postižena hlava slinivky, která se nachází v oblouku duodena a je zachován ocas slinivky. V druhém případě dochází k úplnému odstranění duodena a slinivky.  

Pro přístup do břišní dutiny se v obou případech provádí nejčastěji z horní střední laparotomie (svislý řez od mečíku hrudní kosti nad pupek). Nově se však rozvíjejí hlavně endoskopické a robotické postupy, které jsou pro pacienta méně zatěžující, ale mnohdy náročnější pro chirurga, jelikož nemá tak dobrý přehled v operačním poli. Operace může trvat i 12 hodin.

Po vytvoření prostoru pro vyjmutí orgánů se uvolní duodenum, které se přeruší kousek za svěračem žaludku (pylorem). Následuje zákrok na slinivce, kdy se odstraní část naléhající na duodenum, tj. hlava, nebo celá slinivky. Je také nutné přerušit hlavní vývodné cesty žlučníku, tj. ductus hepaticus, který ústí do duodena. Po vyjmutí resekované (doslova odříznuté) tkáně je nutné provést rekonstrukci, tj.  obnovení kontinuity v trávicím traktu.

Jsou vytvořena spojení mezi zbytkem slinivky a částí tenkého střeva jejuna (lačníku; pankreatiko-jejuno anastomóza), na tenké střevo je též našitý vývod žlučových cest (hepatiko-jejuno anastomóza) a zbytek duodena (duodeno-jejuno anastomóza), popř. žaludek (gastro-jejuno anastomóza). 

Existuje mnoho modifikací v průběhu operačního zákroku, a to jak v případě resekce, tak v případě rekonstrukce. Je možné odstranit také pylorus a část žaludku, napojit zbytek slinivky na žaludek atd. V přítomnosti metastáz v uzlinách se provádí také odstranění mízních uzlin.

Po duodenopanreatektomii:

Po operaci je pacient převezen na jednotku intenzivní péče, kde zůstává dle potřeby, nejčastěji se jedná o 2 až 3 dny. Následně je přemístěn na běžný chirurgický pokoj. Celková doba hospitalizace bývá kolem 11 až 14 dní.  V případě komplikací, špatného hojení se může prodloužit dle potřeby. 

Po propuštění z nemocnice zůstává pacient v domácím léčení. Do běžného života se pacient vrací přibližně po šesti týdnech. Musí pak celoživotně dodržovat opatření nastavené lékařem. Týkají se hlavně stravování. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here