Domů Nemoci Oční vady Dvojité vidění

Dvojité vidění

Dvojité vidění, kdy postižený vidí dva obrazy jednoho objektu, které mohou být i posunuté, patří mezi oblíbené náměty při vtipkování o požívání alkoholických nápojů. Intoxikace alkoholem sice může tento stav dočasně způsobit, ovšem z medicínského hlediska představuje dvojí vidění neboli diplopie závažnou oční vadu, která může mít několik příčin.

Základní rozlišení diplopie

Než se začneme blíže věnovat jednotlivým příčinám diplopie, považujeme za účelné provést základní rozlišení, a to na dvojí vidění jedním okem (monokulární diplopie) a dvojí vidění oběma očima (bikulární diplopie), jehož výskyt v populaci je podstatně častější.

Dvojité vidění na jedno oko

Příčinou dvojího vidění jedním okem je zpravidla porucha uvnitř oka, která bývá nejčastěji způsobena

Dvojité vidění

onemocněním rohovky (například nepravidelná rohovka nebo jizvy na rohovce) nebo onemocněním oční čočky (například šedý zákal). Šedý zákal neboli katarakta, který patří mezi nejčastější oční onemocnění vůbec, způsobuje zakalení oční čočky a často se objevuje u pacientů trpících cukrovkou. Pokud není šedý zákal včas léčen, může vést dokonce i ke ztrátě zraku. Další příčinou dvojitého vidění na jednom oku může být refrakční vada.

Dvojí vidění na obě oči

Naproti hlavní příčinou bikulární diplopie jsou nejčastěji neurologická nebo svalová onemocnění. Pacienti, kteří trpí dvojím viděním na obě oči, mají narušený souhyb očí, což znamená, že jejich oční svaly nepracují tak, jak by měly.

Následek nemocí a úrazů

Bikulární diplopie bývá spojena s celou řadou onemocnění. Velmi často se rozvine jako důsledek cévní mozkové příhody, když dojde k narušení funkce očních svalů. Totéž může způsobit také nádor v mozku, který tlačí na hlavové nervy inervující okohybné svaly. Další z možných příčin představuje roztroušená skleróza, autoimunní onemocnění zasahující celý CNS, anebo úraz hlavy způsobený například při pádu či autonehodě, nejčastěji nitrolební krvácení nebo otřes mozku. Dvojí vidění způsobené otřesem mozku, stejně jako způsobené intoxikací alkoholem, má naštěstí dočasný charakter.  Dalším příkladem dočasné diplopie je předzvěst blížící se migrény. U starších pacientů může dojít k rozvinutí diplopie následkem arterosklerózy nebo ischemických změn. V některých případech jsou příčinou diplopie komplikace po oční operaci.

Myasthenia gravis a štítná žláza

Mezi méně časté příčiny patří poměrně vzácné onemocnění, které dosud nemá český ekvivalent, myasthenia gravis. Toto onemocnění postihuje nervosvalový přenos, což vede k oslabení volního pohybu příčně pruhovaného svalstva. Projevuje se pokleslými víčky, zhoršenou výslovností, obtížemi při žvýkání a polykání a dalšími nepříjemnými symptomy. Velmi zřídka bývá dvojité vidění spojeno s onemocněním štítné žlázy.

Dvojité vidění postihuje dospělé i děti

Z výše uvedených příčin je patrné, že diplopie může postihnout nejen dospělé, ale také děti. Diplopie u dětí bývá často spojena se šilháním (strabismem). Z tohoto důvodu bychom jako rodiče neměli šilhání u dětí podceňovat. Neléčené šilhání může mít za následek rozvinutí dalších očních vad, jako je tupozrakost a další. U očních vad obecně platí, že včasnější odhalení znamená vyšší šanci úspěšné léčby.

Jak se léčí dvojí vidění

A jaké jsou možnosti léčby? Léčba dvojího vidění se provádí vždy individuálně v závislosti na typu diplopie a konkrétní příčině. Vždy je třeba provést důkladné vyšetření u odborníka, tedy v ordinaci očního lékaře, kde se provádí vyšetření očního pozadí pomocí oftalmoskopu. Oftalmoskopické vyšetření dokáže odhalit nejen onemocnění oka, ale také další choroby, které mohou být příčinou diplopie. (Po tomto vyšetření vidí pacient rozmazaně, a proto nemůže řídit motorové vozidlo.) Ve většině případů je ke stanovení diagnózy rovněž zapotřebí neurologické vyšetření. Dále se provádí CT mozku. V závislosti na stavu pacienta a výsledcích vyšetření pak lékaři navrhnou řešení, kterým může být jak konzervativní léčba (například prizmatická korekce), tak operace očí.

Foto: Freeimages.com

1 komentář

  1. dobry vecer zjistila jsem u malej jsou ji 3roky ze kdyz sedi a zadiva se nekam na chvilku jen se diva do jednoho smeru tak pak rekne ze vidi svetlo a ptala jsem se co vidi a ona ze padalo svetlo vubec netusim co to muze znamenat jestli nebude mit neco s ocima aby treba neoslepla nebo neco mam s ni zajit k doktorovi detskemu?prosim poradne co tomuze znamenat?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here