Domů Nemoci Kůže Dyshidrotický ekzém

Dyshidrotický ekzém

Dyshidrotický ekzém je kožní onemocnění, které se projevuje puchýřky naplněnými tekutinou. Tyto puchýřky se tvoří na ploskách nohou a dlaních, odkud za normálních okolností zmizí do 2-4 týdnů.

Co je to zač ten dyshidrotický ekzém?

Dyshidrotický ekzém je zánět kůže, který se vyznačuje svědivými puchýřky na dlaních i chodidlech, rovněž i prstech, bez toho, aby bylo přesně známo, proč. Nemoc může trápit dospělé, ale i puberťáky, nejvíce však lidi do 40 let. Ekzém se opakuje, může mít těžký průběh, může být vyčerpávající i chronická. Veškerá snaha zbavit se tohoto ekzému může být náročná, frustrující jak pro pacienta, tak i pro lékaře. Ekzém je znám nejen jako dyshidrotický, ale i jako pompholyx.

Příznaky dyshidrotického ekzému

Vedle nevzhledných puchýřků se ekzém projevuje urputným svěděním a pálením kůže na rukou, chodidlech a jejich prstech. V závažných případech se mohou postupně šířit, a to až na hřbety rukou a nohou. Ekzém může být pěkně bolestivý a snadno se infikuje. Po zhojení je kůže velmi suchá a má tendenci praskat anebo se loupat.

Příčina vzniku dyshidrotického ekzému

Bohužel ani po tolika letech není jasné, co přesně tento typ ekzému způsobuje. Ví se však, že významný vliv na spuštění má alergická reakce, plísňové onemocnění kůže, chemická reakce kůže na nikl, detergenty, mýdlo, šampon, kosmetiku i parfém, stres, citlivá pokožka a velké pocení.

Komplikace ekzému

Nepříjemnou komplikací je samotný zánět a hnisání, které doprovází i velká bolestivost. V další fázi k velkým komplikacím patří zejména to, že nás tento ekzém omezuje v užívání rukou a nohou. Neustále se musíme potýkat se svěděním a co si budeme povídat, není to nic pěkného, takže nemoc se negativně podepisuje i na psychice a společenských i sociálních vztazích.

Léčba dishydrotického ekzému

Základem léčby je snaha vyhnout se tomu, co by mohlo stát za drážděním pokožky, tedy mýdel, chemikálií a šamponů. Před vznikem komplikací je důležité, abyste chránili puchýře před prasknutím. Důležité také je, abyste nosili ochranné rukavice a bavlněné rukavice, které vaše ruce ochrání před škodlivinami a infekcí. Dále je zapotřebí, aby lékař řešil příznaky, tedy suchou pokožku a zánět. Pokožku je zapotřebí hydratovat a s pomocí steroidních krémů je nutné léčit zánět. K základní medikaci náleží i užívání antihistaminik, antibiotik a laváž v roztoku manganistanu draselného. Kožní může naordinovat také fototerapii, přípravky z hnědouhelného dehtu kortikosteroidy v tabletách, imunosupresivní tablety, alitretinoin.

Prognóza

Ekzém se obvykle poměrně rychle zhojí. Bohužel jen u mizivého procenta lidí se objeví pouze jednou. Nemoc se velice často navrací a objevuje se opakovaně. Nemocní by proto měli být o svém problému informováni, aby věděli, co mají čekat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here