Domů Nemoci Vnitřní orgány Dyslipidémie (porucha metabolismu lipidů)

Dyslipidémie (porucha metabolismu lipidů)

Dyslipidémie znamená stav, kdy je narušen metabolismus tuků. Nejčastěji se setkáváme se zvýšenými hodnotami některého z lipidů v krvi. Může se jednat o celkový cholesterol, „špatný“ cholesterol a triglyceridy nebo je snížená hodnota „hodného“ cholesterolu HDL.

Postižení jsou ohroženi rychlým rozvojem aterosklerózy a komplikací s ní spojenými, tj. ischemickou chorobou srdeční, vysokým krevním tlakem, srdečních infarktem, mozkovou mrtvicí atd. Lidem také hrozí jaterní nemoci a často se objevují také akutní záněty slinivky.

Příčiny dyslipidémie:

Primární, dědičné dyslipidémie

Tento soubor onemocnění má genetický podklad. Příznaky se objevují již u mladých lidí, např. infarkt myokardu může mít i mladší 20 let.

  • Vrozená hypercholesterolémie (zvýšený cholesterol)

Nejčastěji se vyskytuje familiární hypercholesterolémie. Její podstatou je porucha funkce receptorů pro LDL. Může se projevovat v různé míře, dle toho, zda člověk zdědil jen jeden špatný gen nebo dva (od matky a otce; homozygot). Ve druhém případě jsou receptory LDL nefunkční a ke vzniku kardiovaskulárních nemocí dochází velmi brzo, v případě jednoho genu (heterozygot) je funkce LDL receptorů snížena o polovinu. LDL částice se tak kumulují v krvi. Krom postižení srdečně-cévní soustavy se také objevují xantomy (tukové usazeniny např. pod kůží, v oblasti šlach, očních víček) a také prstenec na rohovce, který je tvořen usazenými lipidy.

U pacientů jsem také zvýšeny hodnoty cholesterolu, u heterozygotů bývají hodnoty od 7 do 10 mmol/l u homozygotů30 mmol/l.

  • Vrozená hypertriacyllycerolémie (zvýšené triglyceridy)

Lidi s touto poruchou mají vysoké hodnoty triglyceridů, zatímco cholesterol může být v normě. Ale i u nich hrozí, že je postihne srdeční infarkt.

  • Vrozený kombinovaná dyslipidémie

U lidí bývají zvýšené jak hodnoty triglyceridů, tak cholesterolu, popř. jiných tukových částic.

Sekundární, získané formy

Ty jsou dány buď špatným životním stylem s přemírou živočišných tuků, cukrů, kouření s nedostatkem pohybu, nebo vinou jiné nemoci, např. hypotyreóza, poškození ledvin, cukrovka….

Diagnostika

Pro potvrzení diagnózy dyslipidémie se dělají krevní odběry, v nichž se určují hodnoty cholesterolů, triglyceridů a dalších tukových částic dle potřeby.

Někdy se provádí také genetické testy.

Naneštěstí se někteří pacienti dostanou k lékaři až v případě, že se u nich nemoc klinicky projeví, např. infarktem v mladém věku. Důležitou součástí vyšetření je také zjištění stavu srdečně-cévní soustavy. Provádí se EKG, ultrazvuk tepen a srdce. Velmi přesná je angiografie, vyšetření cév.

Léčba

  • V případě, že je dyslipidémie způsobená špatným životním stylem, je řešením změna stravování, zařazení pohybové aktivity atd.
  • Pokud za dyslipidémií stojí nemoci (hypofunkce štítné žlázy atd.), je nutné řešit tyto nemoci.
  • Situace je však složitá v případě vrozených dyslipidémií, tam se nelze obejít bez hypolipidemik. Do této skupiny patří statiny, fibráty, pryskyřice a niacin.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here