Domů Nemoci Ortopedie Dysplazie kyčelního kloubu

Dysplazie kyčelního kloubu

Dysplazie kyčelního kloubu (chybný vývoj jamky a hlavice kyčelního kloubu) je nejčastější vrozenou vývojovou vadou, která se vyskytuje přibližně u čtyř ze sta narozených dětí. Vada přitom postihuje častěji dívky. Včasná diagnostika je základním předpokladem úspěšné léčby. Konkrétní forma léčby pak závisí na stupni závažnosti onemocnění.

Systém trojího síta kontrol

Vzhledem k četnosti výskytu a důležitosti včasné diagnózy dysplazie kyčelního kloubu byl v systému českého zdravotnictví zaveden systém trojího síta kontrol, který spočívá v tom, že každé narozené miminko v prvních týdnech a měsících svého života absolvuje tři preventivní prohlídky v ortopedické poradně. Tyto prohlídky jsou plně hrazeny ze zdravotního pojištění. Ortoped při nich kontroluje, zda se jamky a hlavice obou kyčelních kloubů správně vyvíjí (kloub správně zapadá do jamky).

Vyšetření kyčlí

První zběžné vyšetření se obvykle provádí ještě v porodnici a do konce šestinedělí je pak třeba s miminkem navštívit ortopedickou poradnu, kde mají specialisté k dispozici ultrazvuk. (Dříve se k diagnostice používal rentgen.) Celé vyšetření trvá několik minut, miminko je při něm svlečené od pasu dolů (pod sebou má plenu, kterou je s sebou potřeba přinést), lékař nanese na kyčle gel a s pomocí ultrazvuku provede vyšetření. Pokud se kyčelní klouby vyvíjejí správně, tři kontroly postačí. V opačném případě je třeba zahájit léčbu. Neléčená dysplazie kyčelního kloubu může vést k ochrnutí, zmrzačení nebo k vykloubení při mechanické zátěži. Pokud není tato vada v dětství vyléčena, dochází k nenávratnému poškození kyčelního kloubu. Naproti tomu včas léčená dysplazie se zpravidla do 1. roku věku dítěte upraví.

Příčiny a rizikové faktory

Příčin vzniku dysplazie kyčelního kloubu může být několik.  Za velice významný rizikový faktor je považována dědičnost, skutečnost, že se onemocnění v rodině pacienta vyskytlo, zvyšuje pravděpodobnost, že jím bude také trpět. Mezi další rizikové faktory patří snížené množství plodové vody, porod koncem pánevním a pohlaví. Jak vyplývá ze statistik, dysplazií kyčelního kloubu jsou častěji postiženy dívky než chlapci. Dále se vada objevuje u dětí s vyšší porodní hmotností (protože příčinou vyšší porodní hmotnosti bývá těhotenská cukrovka matky dítěte, je dalším rizikovým faktorem přítomnost cukrovky v těhotenství).

Léčba dysplazie kyčelního kloubu

Konkrétní metoda léčby dysplazie kyčelního kloubu závisí na formě (dysplazie má 3 formy: dysplazie jamky kyčelního kloubu, decentrace hlavice a kloubní hypermobilita, které se mohou vzájemně kombinovat) a stupni závažnosti onemocnění. Zpočátku se vada léčí konzervativně, a to používáním tzv. širokého balení, kdy se dává miminku jedna až dvě pleny navíc. Ve zdravotnických potřebách je možné k tomuto účelu zakoupit také speciální ortopedické kalhotky. Někteří ortopedi doporučují dávat dětem široké balení preventivně, jiní to považují za zbytečné. Další metody konzervativní léčby jsou založeny na používání ortopedických pomůcek, mezi nejčastější patří Wagnerovy punčošky (používají se u novorozenců v případě mírných forem dysplazie), Frejkova peřinka nebo Pavlíkovy třmínky. Peřinku a třmínky nosí kojenci celodenně, pomůcky se sundávají pouze při před koupáním.

Závažnější formy onemocnění

V závažnějších případech, kdy dojde k úplnému nebo částečnému vykloubení kloubu z jamky, je zapotřebí hospitalizace dítěte na oddělení dětské ortopedie, kde se lékaři snaží zajistit správné postavení hlavice stehenní kosti proti kyčelní jamce pomocí tahu a zavěšení miminka za nohy. Léčba trvá několik týdnů, pacient je během ní kontrolován pomocí ultrazvuku. Někdy je zapotřebí využít také metody sádrové fixace. K operačnímu řešení se přistupuje pouze ve výjimečných případech.

Dysplazie kyčelního kloubu u dospělých

Pokud je dysplazie kyčelního kloubu řešena až po ukončení vývoje kloubů – v dospělosti, je nutné provést kompletní náhradu kyčelního kloubu, což se provádí operačně v celkové anestezii.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here