Domů Nemoci Infekce EB virus

EB virus

Pod zkratkou EB virus se skrývá herpetický vir Epstein-Barrové, který je znám tím, že způsobuje mononukleózu, tedy nemoc z líbání. Kromě toho však stojí i za vlasatou leukoplakií jazyku, podílí se na malignitách (Burkittův lymfom, primární lymfom mozku, Hodgkinův lymfom, rakovina žaludku, karcinom prsu a nazofaryngeální karcinom) a již nějakou existuje podezření, že stojí i za chronickým únavovým syndromem.

O viru Epstein-Barrové

Záludné na viru Epstein-Barrové je to, že je všude okolo nás, takže se s ním setkal každý. 90% lidí jej má v sobě, ale bez nějakých výraznějších obtíží mu odolá, vytvoří si na něj protilátky a po jejich kontaktu s ní jim nehrozí žádné nebezpečí. To však neznamená, že by nemohli nakazit jiné. Vir způsobuje zdravotní problémy jen u některých lidí, u nichž pak napadá lymfocyty. Jde obvykle o lidi s porušenou imunitou. Inkubační doba je přitom 4-6 týdnů. K nákaze dochází slinami, proto se jí říká nemoc z líbání, ve skutečnosti se nemusíte ani líbat, stačí, když pijete ze stejné sklenice anebo si od dotyčné osoby půjčíte zubní kartáček. Dále k přenosu může dojít i prostřednictvím krve anebo spermatem. Bohužel se nedá před tímto virem nijak chránit. Vir není ani zničitelný. Základem ochrany je nesdílení láhví, hrnků, skleniček a příborů. Mít svůj vlastní zubní kartáček apod.

Projevy nákazy virem EB

K typickým projevům patří únava, horečka, nechutenství, stres,bolest v krku, zduření uzlin na krku, bolest, známky poškození jater, zvětšená slezina a slabost svalů.

Diagnóza

Nešikovné u nakažení virem EB je to, že příznaky jsou značně nespecifické a tolik podobné chřipce, nachlazení anebo angíně. Mnohdy proto dojde k opomenutí anebo k špatné diagnóze. Lékaři o infekci může něco napovědět to, že nemocný má zvětšenou slezinu a játra a v krevních odběrech se najdou příznaky poškozených jater. Přímým testem, kterým odhalíte EB vir je přímý krevní test na to.

Co dělat pro zlepšení stavu při nakažení EB virem

Pokud jste onemocněli virem EB pomoci si můžete dostatkem odpočinku, pijte hodně tekutin, kloktejte, vzít si také můžete paralen anebo brufen, aby vám bylo lépe, zbavte se stresu a dbejte na to, abyste měli dostatek spánku. Po dobu akutního onemocnění, tedy na dobu asi  3 měsíců je nutné omezit práci. Nutné je také vynechat sportování, tahání těžkých břemen a důležitou součástí je i speciální dieta, která ochrání vaše játra před poškozením.

Léčba

U mononukelózy není zapotřebí nějakého specifického léčení, kromě toho, jaké probíhá u chřipky a dále pak diety a režimového opatření. V jiných případech je nutno přistupovat podle dané choroby.

EB virus a autoimunitní choroby

Bylo zjištěn, že u některých osob může virus EB vyvolat autoimunitní onemocnění. Jde obvykle o revmatoidní artritidu, lupenku, lupus, crohnovu chorobu, roztroušenou sklerózu, ale i jiné autoimunitní onemocnění. EB vir zde funguje jako spouštěč, který vyvolá nerovnováhu imunitního systému a vyvolá imunitní odpověď. Zvlášť pokud dochází k opakovaným nákazám herpetickými viry u lidí, s genetickou predispozicí na přemrštěnou reakci. Vliv má však i životní prostředí, případně i jiné faktory zátěže, které však odborníci stále ještě neumí blíže definovat. Prokazatelnost do jaké míry se EB virus podílí na vzniku autoimunitního onemocnění také ještě není známo. Ví se však, že v tom má prsty. V odběrech totiž jsou nacházeny protilátky proti EB-viru.

EB vir a rakovina

Moc se o tom nemluví, ale ví se, že i v rakovině má EB virus prsty. Nejde přitom  o žádnou maličkost, ale o rakovinu lymfatických uzlin. Vir je rovněž spojen i se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny jater, nosohltanu, žaludku, prsu nebo mozku. Tato oblast je stále velkou neznámou a odborníci provádí výzkumy, aby problematiku více odhalili.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here