Domů Nemoci Léky Ecobec

Ecobec

Ecobec se užívá k profylaktické léčbě perzistujícího astma bronchiale všech stupňů závažnosti. Jde o inhalační kortikoid, který má protizánětlivý účinek na sliznice dýchacích cest. Jeho hlavní léčivou látkou je beklometason.

Jak to funguje

Beklometason patří kortikosteroidy, jenž silně působí na dýchací cesty a tlumí zánět. Snižuje tím dráždivost sliznice, která reaguje přecitlivěle. Působí protialergicky.

Kontraindikace

Lék se nesmí užívat pokud jste přecitlivělí na jakoukoliv látku obsaženou v léku. Vyloučeni jsou i děti do dvou let.

Speciální pozornosti je zapotřebí

  • Na pozoru je nutno být, pokud nemocný v minulosti prodělal tuberkulózu, nebo ji má.
  • Nesmí se užívat u infekce očí, úst a dýchacích cest.
  • Lék není vhodný pro těhotné a kojící.
  • U léků, kteří doposud neužívali kortikosteroidy, nebo e brali pouze opodstatněně. po takové aplikaci by k zlepšení mělo dostavit do jednoho týdne. Pokud ke zlepšení nedojde, měly by dávat v relativně vysokých dávkách, aby se předešlo zánětlivým změnám v plicích. Po zlepšení by se měly léky postupně vysazovat. U vzplanutí astmatu, u infekčních onemocnění, u antibiotik, ke nutno zvýšit dávky Ecobecu. Někdy je zapotřebí přidat i systémové kortikosteroidy.
  • Zvýšenou pozornost vyžaduje přechod ze systémových kortikosteroidů na inhalační. Musí být stabilizovaní. A musí dojít k postupnému vysazování systémových kortikoidů. Dávku je možno snižovat maximálně o 1 mg za den.
  • Tam, kde byly vysoké dávky kortikoidů dochází k potlačení funkce kůry nadledvin.
  • Během prvních měsíců je nutno tyto pacienty hlídat.
  • U užívání spreje je nutné ústa vyplachovat, aby nedošlo k mykotické infekci.
  • Objevit se mohou paradoxní bronchospasmy, pokud se objeví, lék vysaďte.

Interakce

Současně s barbituráty, fenytoinu a rifampicinu může zvýšit metabolismus a snížit účinky kortikoidů. Antikoagulancia snižuje účinky kortikosteroidů, někdy ale také zvýšit. Kortikosteroidy ve velké míře z těla vyplavují diuretika. Dojít však může i ke ztrátě draslíku. Nemocného je zapotřebí ve zvýšené míře sledovat u užívání CYP3A a jiných kortikosteroidů.

Nežádoucí účinky

Velmi často se objevuje kandidóza, poruchy imunintního systému, chrapot, iritace hrdla.

Dávkování a způsob podání

Preparát je určen k ústní inhalaci. Nutné je užívat ho pravidelně. Počáteční dávka má odpovídat závažnosti onemocnění. K dispozici k tomu máte Ecobec 50 mikrogramů a Ecobec 100 mikrogramů. Dospělí a děti nad 12 let užívají 100 mg 3-4x denně. Dávka může být rozdělena do dvou dávek. V těžších případech je možno léčbu zahájit 600-800 mg za den. Dávky se pak snižují podle reakce. Maximální denní dávkou je 1000 mg a tato dávka by neměla být překročena. U dětí 2-12 let se aplikuje 100 mg 2-4x denně podle věku a reakce.

Ecobec 250 mikrogramů je možno dávat dospělým v dávce 500 mikrogramů 2x denně nebo 250 mikrogramů 4x denně. Účinek se projeví během několik málo dní. Maxima je dosaženo po 2-3 týdnech.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here