Domů Nemoci Onemocnění srdce Ejekční frakce

Ejekční frakce

Srdeční sval se stahuje přibližně 60 až 80krát za minutu (záleží na trénovanosti a fyzické aktivitě). Jedná se o tepovou frekvenci. Při stahu se krev vypuzuje ze srdečních oddílů, při následné relaxaci se srdeční oddíly opět plní krví, která bude při dalším stahu vypuzena. 

Ejekční frakce je pojem, který popisuje množství vypuzené krve při jednom stahu. Měří se zvlášť v pravé a levé komoře. Hodnotí se tedy objem vypuzené krve, ale je nutné podotknout, že se hodnotí jako poměr mezi objemem vypuzené krve a celkovým objemem krve v komoře před stahem, během stahu vždy v komorách zůstává určité množství krve.

V levé komoře se jedná o objem krve, která se dostává do systémového řečiště.

V pravé komoře se jedná o objem krve, který se dostává do plicního řečiště.

Měření ejekční frakce:

Ejekční frakci je možné měřit při vyšetření ultrazvukem srdce, tj. echokardiogramem. Na UZ je vidět nejen proud krve, ale je možné také zjistit objem vypuzované tekutiny, objem komor, které jsou krví naplněné atd. 

Další možností je také magnetická rezonance srdce a metody nukleární medicíny. Nejčastěji se však díky dostupnosti a bezpečnosti volí první zmíněný ultrazvuk srdce. 

Proč je důležité znát ejekční frakci?

Ejekční frakce je obrazem kondice srdečního svalu. Účinnosti vypuzování krve, tedy i okysličování organismu.

Hodnoty ejekční frakce

Normální hodnoty ejekční frakce jsou 55 až 70 %, to znamená, že např. při hodnotě 70 %, je během srdečního stahu vypuzeno z komory 70 % krve, která v ní byla. 

Snížení ejekční frakce provází srdeční selhávání

  • 40 až 54 % je mírné snížení ejekční frakce. Méně krve je vypuzováno z komor, tj. méně krve dostává z komor do oběhů. Při tomto snížení nemusí být přítomné žádné příznaky, např. pouze mírná únava atd. 
  • 35 až 39 % zde již nastává problém a objevují se příznaky. Z levé komory se dostává mnohem méně okysličené krve do organismu, což se projeví negativně. 
  • méně než 35 % zde již můžeme hovořit o vážném srdečním selhávání, přestává plnit svou funkci.

Příčiny poklesu ejekční frakce:

Příčin je mnoho. Nejčastější jsou však poškození chlopní či zesílení srdečního svalu, které nastává v reakci na zvýšený tlak v systémovém řečišti. Aby srdce mohlo vypudit krev proti vysokému tlaku, sval bytní (hypertrofuje). Později však dojde k výraznému oslabení, dilataci a svalovina ztrácí svou sílu. 

U chlopenních vad, které omezují průtok krve mezi síní a komorou se může ejekční frakce snížit i vinou toho, že se do komory dostává ze síně malý objem krve. 

Další příčinou mohou být poruchy srdečního rytmu, např. fibrilace, kdy se srdce stahuje v podstatě nekoordinovaně. 

Léčba

Pokud má pacient sníženou ejekční frakci, měla by být nasazena léčba dle příčiny. Pokud je na základě nepravidelnosti srdeční akce, mohou se podávat léky, které ji upravují, či implantovat kardiostimulátor atd.

Pokud je na vině vysoký krevní tlak, je potřeba jej snížit a tím také snížit zátěž na srdce. Důležité je také posílit aktivitu a sílu srdečního svalu. 

V případě problému v chlopních se může provést plastika chlopně či její výměna

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here