Domů Nemoci Vyšetření, operace Elastografie jater

Elastografie jater

Elastografie patří mezi novější vyšetřovací metody v gastroenterologii. Využívá se k zobrazení stavu jater. Vyšetření není invazivní. Měří se vlastně tuhost jaterní tkáně. Vychází se totiž z předpokladu, že každá tkáň má jinou elasticitu/tuhost, a to i určité okrsky jednoho orgánu.

Játra jsou velmi důležitým orgánem, který má mnoho funkcí, a to detoxikační (odstraňuje toxiny, neutralizuje, degraduje škodliviny), syntéza bílkoviny (srážecí faktory atd.), produkce hormonů, skladování některých vitamínů a minerálních látek atd. Játra jsou velmi namáhaná, a i když mají vysokou regenerační schopnost, může dojít k jejich trvalému a nevratném poškození. To může být akutní, např. při otravách, nebo chronické, např. u alkoholiků, pacientů se žloutenkami typu B a C, pacientů s autoimunitními nemocemi jater a žlučových cest… Játra pacientů je nutné nějak vyšetřit, zjistit jejich stav. Běžný ultrazvuk nemusí být dostačují. Využívá se tedy jaterní elastografie.

Elastografie:

Existuje více typů elastografie – ultrazvuková a magneticko-rezonanční aj.

Ultrazvuková elastografie jater

Vyšetření:

Vyšetření pracuje na principu klasického ultrazvuku, jímž se vyšetřuje/snímá jaterní tkáň. Na rozdíl od obyčejného ultrazvuku ale dochází k vyhodnocení stavu jaterní tkáně, a to číselně i v odlišných barvách. Výstupem je tedy B-obraz (klasické 2D zobrazení) překrytý barevnou mapou, v níž má každý kousek tkáně určitou barvu. Odpor jaterní tkáně se liší dle stavu, tj. např. u fibrotických či cirhotických jater je tkáň tuhá a tím je i odpor vyšší. Každá tuhost, míra elasticity má jinou barvu a odstín. Tuhé tkáně jsou znázorněny modře a fialově, zatímco ty elastické teplými barvami, např.  žlutou a červenou.  

Vyšetření není invazivní, a tedy ani bolestivé. Pacient se nemusí speciálně připravovat, např. vysadit léky. Je však lepší, pokud pacient před vyšetřením nejí, tj. přijde nalačno. Další postup je jako u klasického ultrazvukového vyšetření a trvá přibližně 5−10 minut. Vyšetření není možné provést u velmi obézních pacientů a těch, kteří nejsou schopní chvíli nedýchat, tj. zadržet dech.

Kdy se elastografie provádí:

Vyšetření se provádí u pacientů, u nichž je možné, že trpí nějakou formou chronického jaterního poškození. Jaterní elastografie může nahradit i biopsii jater, navíc je možné častěji opakovat. Biopsie je vždy riziková, neboť játra jsou velmi prokrvená a může dojít k velkému krvácení.

Krom jater je však možné ji využít také k vyšetření mízních uzlin, štítné žlázy, rakoviny atd.

Magneticko-rezonanční elastografie

Je založená na šíření střižných vln tkání, v různě hutné tkáni se šíří jinak a vyvolává jinou odezvu ve tkáni. Ta je zachycována pomocí senzorů a vyhodnocovacích přístrojů. I tato metoda je neinvazivní a pro pacienta bezpečná.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here