Domů Lékařský slovník Elektrokoagulace

Elektrokoagulace

Elektrokoagulace je metoda, která využívá tepelné účinky elektrického proudu k zástavě krvácení má hemostatický efekt, nebo je možné pomocí elektrokauteru destruovat hlubší tkáně. 

Elektrokoagulátor

elektrokoagulaci se využívá elektrokoagulátor. Tento má dvě hlavní části. Jedná se o generátor, který je zdrojem potřebného elektrického proudu, a o elektrody. Těmi se přenáší elektrická energie do místa zákroku. Elektrickou energii je nutné regulovat, aby nedošlo k většímu poškození tkání, než je nezbytně nutné. 

Podle výstupního výkonu můžeme generátory rozdělit do čtyř tříd.

  1. Má výkon 10 až 50 Wattů a používá se při mikrochirurgii
  2. Má 50 až 100 Wattů a jedná se o generátor s nízkým výkonem
  3. Má 100 až 200 Wattů a jedná se o generátor se středním výkonem
  4. Má více než 200 Wattů (300 až 400) a jedná se o generátor s vysokým výkonem. 

Krom výkonu je možné u elektrokoagulátoru rozeznávat také různé druhy pracovních módů, podle toho, zda je použit pouze na koagulaci (koagulace slabá okamžitá, zesílená…) či řezání, popř. kombinaci koagulace a řezání. 

Elektrody

Potřebnou elektrokoagulaci, přívod proudu, zprostředkovávají elektrody. Ty mohou být buď monopolární, nebo bipolární. V případě monopolárního zapojení je jedna elektroda neutrální a druhá se používá v operační ráně. U bipolárního uspořádání jsou obě elektrody umístěny v operační ráně. 

Tvary elektrod mohou být různé. U bipolárních mohou mít i tvar pinzet, kleští atd.  

Elektrokoagulace

V režimu koagulace je potřeba docílit v cílové tkání teploty 70 °C až 100 °C, což vede k rychlé dehydrataci a smrštění elektrokoagulované tkáně. Céva se tak zatáhne a přestane krvácet. Elektrokoagulace vede k trvalému zajizvení, tedy trvalému uzavřenní cévy. Vzhledem k nevratnosti elektrokoagulačního procesu je nutné přesně zacílit a nepoškodit tkáň, která je okolo. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here