Domů Nemoci Léky Elocom

Elocom

Elocom není volně dostupný medikament. Je určen pouze na předpis specialistou. Teprve až pak je plně hrazen pojišťovnou. Jeho hlavní účinnou látkou je mometason furoát. Lék je předepisován k léčbě zánětlivých a svědivých dermatóz, jež reagují na léčbu kortikosteroidy. Jde především o psoriázu, atopickou dermatitidu nebo o alergickou kontaktní dermatitidu.

Kontraindikace

K nejznámějším kontraindikacím patří hypersenzitivita a alergie na daný lék. Lék se nesmí užívat v případě, že máte růžovku, akné vulgaris, atrofii kůže, periorální dermatitidu, genitální pruritus, plenková dermatitida, bakteriální, virové, parazitární a plísňové infekce, tuberkulózu, syfylis, po očkování a v případě přítomnosti ran a kožních vředů.

Zvláštní upozornění

Je zapotřebí upozornit, že pokud se vám objeví v průběhu užívání podráždění, je nutné s aplikací přestat. To samé platí i v případě, že se rozvine kožní infekce. Užívání lokálních kortikosteroidů může způsobit reverzibilní supresi osy hypotalamu. Může rovněž vést ke glukokortikoidní nedostatečnosti. U některých nemocných se pak může manifestovat Cushingův sndrom, glykosurie a hyperglykémie. Místní a systémová toxicita je běžná při dlouhodobém používání na velkých plochách kůže. Preparát by se neměl nanášet na tvář. U psoriázy spolu s kortikosteroidy se může vypěstovat tolerance, je zde i riziko centralizované pustulózní psoriázy. Vzniknout může i toxická reakce. Pokud přerušíte aplikaci, může se objevit dermatitida s intenzivním zarudnutím kůže, jež doprovází bodání a pálení. Kortikoidy navíc spolu s Elocomem pak mohou změnit vzhled lézí a zkomplikovat jak stanovení diagnózy, tak i léčbu. Lék není určen k aplikaci v oblasti víček, tedy ani na oční víčka.

Užívání v průběhu těhotenství a kojení

To, jestli budete preparát užívat během těhotenství, je na lékaři. Je zde však riziko vzniku abnormalit, včetně rozštěpu patra. Nejsou žádné studie, které by užívání v těhotenství podpořili nebo zakázali. I přesto je zapotřebí být obezřetný a poslouchat lékaře To samé platí i o kojení. V každém případě není určen pro dlouhodobou léčbu.

Nežádoucí účinky

Objevit se může rozmazané vidění, pocit pálení, furunkly, bakteriální infekce, suchá kůže, podrážděná kůže, dermatitida, macerace kůže i milaria.

Dávkování a užívání

Přípravek se nanáší na postiženou oblast kůže v tenké vrstvě jednou denně. Tenká vrstva masti se lehce vtírá do kůže. Roztírá se do té doby, dokud jsou na povrchu patrny nějaké stopy.

Lék je dostupný v podobě krému masti a kožního roztoku. Velikost krému je 10, 15, 30, 50 a 100 gramů. To samé platí i v případě masti. Roztok je nabízen v lahvičkách o 20 a 30 mililitrech. Lék uchovávejte v originální krabičce, v suchu a teplotě do 25 stupňů Celsia. Po otevření Elocom dejte do chladu, ideálně do lednice, kde ho při teplotě 2 stupňů Celsia můžete uchovávat po dobu třech měsíců.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here