Endoftalmitida je zánět, který postihuje nitrooční tkáně. Může být vyvolán vnější cestou (zákrokem na oku, zraněním, které proniká do oka) nebo se může přenést pomocí krve, pokud je tako infikovaná patogeny (hematogenní šíření). Jedná se o velmi závažný stav, který ohrožuje zrak a může vést k trvalé slepotě.
Obsah článku
Popis endoftalmitidy a příznaky:
Při endoftalmitidě dochází k vzniku zánětu ve sklivci. Ten je infiltrován imunitními buňkami, mezi nimiž dominují neutrofily. Dále jsou ve sklivci přítomné bakterie. Při neřešení zánětu může dojít až k panoftalmitidě, kdy zánět postihuje všechny části oka, a může přejít také na rohovku. V nejtěžších případech může zánět proniknout až do očnice a nitra lebky.
Zánět v oku se projeví nejčastěji těmito příznaky:
- Zhoršení až ztráta vidění
- Bolest v oblasti oka
- Zarudnutí oka
- Zarudnutí a otok tkání okolo oka, např. očních víček
- Nahromadění hnisu v přední komoře oční
- Hnisavá sekrece v oblasti spojivkového vaku
Při neléčení může dojít k atrofii očního bulbu a trvalé ztrátě zraku, neboť zánět přechází také na sítnici.
Diagnostika endoftalmitidy:
Diagnostika endoftalmitidy patří do rukou očního lékaře (oftalmologa). Provádí se základní vyšetření oka, včetně vyšetření očního pozadí. Vzhledem k výrazným příznakům, které endoftalmitidu provázejí, není možné tento stav přehlédnout. Při hraničním nálezu, např. na začátku onemocnění, je možné použít také ultrazvukové vyšetření nebo ultrazvukovou biomikroskopii oka.
Nejčastější původci endoftalmitidy:
Nejčastěji je endoftalmitida vyvolaná bakteriemi. Mohou ji však způsobit také plísně a kvasinky. V rámci bakterií jsou to nejčastěji různé druhy stafylokoků, včetně zlatého (Staphylococcus aureus), a enterokoky.
Léčba endoftalmitidy:
Je zcela zásadní, aby byla léčba endoftalmitidy byla zahájena co nejdříve. Je nezbytné provést operační zákrok, při němž je nutné odstranit příčinu, která vyvolává zánět, tj. patogeny a toxiny, které produkují. To je možné díky zákroku, který se nazývá pars plana vitrektomie. Během tohoto zákroku se odstraní sklivec a je tak možné dostat se k vnitřním částem oka a ošetřit je. V tomto případě je očistit od veškerého zánětlivé materiálu a patogenů. Při odstraňování sklivce se také část posílá na mikrobiologické vyšetření. Nezbytné je podávat antibiotika, a to jak přímo do oblasti oka, tak mnohdy také systémově, včetně nitrožilního podání.
Prognóza endoftalmitidy:
V případě rychlého a dostatečně radikálního zákroku je pravděpodobné, že dojde k plnému vyhojení bez poškození zraku.
V případě, že je nitrooční zánět již pokročilý, nelze ani po léčbě očekávat plné vyhojení a je nutné počítat se zhoršením zraku.