Domů Nemoci Onemocnění trávicího ústrojí Enteroragie

Enteroragie

Pod poněkud tajemným termínem enteroragie se skrývá krvácení do trávicí trubice. K tomuto krvácení může dojít v jakékoliv části trávicího traktu. Právě díky této skutečnosti může být mnohdy přesná lokalizace velice obtížná. Obecnou nápovědou pro lokalizaci je to, že při krvácení z horní části trávícího traktu se projevuje zvracením krve a tmavou stolicí s natrávenu krví a ze spodní části traktu pak stolicí s příměsí čerstvé krve.
Enteroragie může doprovázet hlen ve stolici i samotným problémem s vyprazdňováním.

Co enteroragii může způsobit?

Je mnoho příčin, které krvácení do trávícího traktu může způsobit. Stav může způsobit infekce Shigellou, salmonelou a Campylobacterem. Způsobit ji může rovněž i amébová úplavice. K velmi častým příčinám patří i hemeroidy anebo trhliny konečníku, polypy ve střevech, peptické vředy, jícnové varixy, žaludeční vřed, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, lymfom, rakovina tlustého nebo tenkého střeva a dále také divertikulóza a užívání léků na zředění krve.

Projevy enteroragie

Jak bylo zmíněno výše, k významným příznakům krvácení do trávicího traktu patří tzv. melena, hematemeza a hematochezie.

Hematemeza

Pod hematemezou se skrývá zvracení krve. Jde zejména o zvracen jasně červené krve nestrávené krve, což je příznakem krvácením z jícnových varixů. Při krvácení z žaludku je krev již natrávená a má vzhled kávové sedliny.

Melena

Melena je stolice, která obsahuje strávenou krev. Vyznačuje se tím, že má nasládlý zápach, dehtovitě černou barvu a pastózní konzistenci. Aby mohla vzniknout melena, je nutné, aby krvácení do trávicího traktu přesáhlo množství minimálně 50 – 100 ml. Když k ní dojde , nejde o krátkodobou záležitost, ale sledovat ji můžete po několik dní. Původ meleny pochází ponejvíce jícen, žaludek, duodena a začátku jejuna.

Hematochezie

Hematochezie je odborný výraz pro stolici, která obsahuje čerstvou nestrávenou krev. krvácení v tomto případě pochází ze spodní části trávícího traktu. Toto krvácení pochází ponejvíce z hemeroidů, rektálních nádorů a ulcerózní kolitidy.

Diagnostika

Diagnostika je důležitá, aby došlo k rychlé a přesné léčbě. Základem je anamnéza a fyzikální vyšetření. Lékař si všímá úbytku hmotnosti, nechutenství, slabosti a chudokrevnosti. K dalšímu vyšetření patří per rectum, test na okultní krvácení, kolonoskopie, ultrazvuk, CT, scientigrafie, rtg. s kontrastem, CT angiografie a odběry krve, jež se neobejdou bez krevního obrazu.
Krvácení může potkat nejen dospělé, ale i kojence, starší děti a dospívající. Jde o stav, příznak, který může potkat jednoduše kohokoliv a není radno jej podceňovat, protože vás může ohrozit na životě. Bohužel, malé krvácení si nemusíte hned tak povšimnout, jelikož to nemusí být vidět.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here