Pod poněkud komplikovaným názvem epididymitida se schovává zánětlivé onemocnění nadvarlete, jež je nejčastější příčinou akutního skrotálního syndromu u dospělých.
Obsah článku
Popis zdravotního problému
Epididymitida je přesně zánět stočené trubice, jež nese jméno epididymis, kterou najdete v zadní části varlat. Její rolí je uchovávat a nést sperma. Choroba může postihnout muže v každém věku.
Projevy epididymitidy
Nemoc se projevuje oteklým, zarudlým a teplým šourkem, bolestivými a citlivými varlaty na jedné straně, která se objevuje postupně. Muž pociťuje velmi bolestivé močení spolu s nutkáním a častým močením. Z penisu jim vytéká sekret nebo moč. Objevuje se krev ve spermatu. Trápí je bolest a nepohodlí ve spodní části břicha nebo pánve. Méně často mají i horečku.
Chronická epididymitida
Akutní epididymitida, která trvá déle než 6 týdnů, nebo se opakuje, se stává chronickou. Pak příznaky nejsou tak zjevné, prudké a objevují se spíše postupně.
Příčiny vzniku
- Za vznikem tohoto velmi nepříjemného a bolestivého problému mohou nejčastěji chlamydie a kapavka. Způsobit ji však mohou i jiné infekce. Třeba bakterie z močových cest nebo prostaty, které se šíří z jednoho místa dál. Problém mohou způsobit také i viry. Dokonce i viry, které způsobují příušnice.
- Známe dokonce i chemickou epididymitidu. K ní dochází v případě, když se moč vrací zpět do trubice kvůli zvedání těžkým břemen nebo namáhání.
- Způsobit to však může i poranění třísla nebo také tuberkulóza.
Riziková skupina
Nemocí jsou více ohroženi muži, kteří žijí aktivním a promiskuitním životem a nedodržují hygienu. Více ohroženi jsou i ti muži, kteří v minulosti prodělali infekci prostaty nebo močových cest, prodělali lékařské zákroky na močových cestách, mají zvětšenou prostatu nebo v dané oblasti mají nějaké abnormality.
Komplikace
Pokud nemoc podceníte, hrozí nejen hromadění hnisu v trubici, ale i vznik abscesu. Dále se pak infekce může rozšířit do varlat a může způsobit i neplodnost.
Prevence proti vzniku tohoto onemocnění
Jelikož se jedná především o pohlavní chorobu, základem prevence je seuání zdrženlivost, nestřídání partnerek a používání ochran při milování.
V případě, že vás trápí infekce močových cest, či jiné rizikové faktory, které epididymitidu mohou způsobit, poraďte se s lékařem o dalších možnostech předcházení recidiv tohoto nepříjemného problému.
Kdy jít k lékaři?
Nikdy tento problém neignorujte, může se stát chronickým a může způsobit vaši neplodnost. Nemoc často vyžaduje okamžité řešení, aby se předešlo trvalému poškození. Pokud se tedy objeví velká bolest v hlavě penisu, neváhejte a ihned vyhledejte pohotovost. Není se třeba stydět. Později by vás to mohlo mrzet. Ochráníte se před spoustou bolesti i nepříjemností.