Domů Nemoci Léky Ezetrol

Ezetrol

Ezetrol je lék na předpis, jehož stěžejní léčebnou látkou je Ezetimibe. Lék předepisuje kardiolog, internista, diabetolog i obezitolog. Jde o lék, který snižuje hladinu cholesterolu v krvi. K tomu dochází poté, co lék sníží jeho míru vstřebání ve střevě. Používá se samostatně, pokud jiné léky na cholesterol nejsou tolerovány, jinak se užívají i se statiny, když ony samotné na snížení cholesterolu nestačí.

Jde o nový lék, který je v oběhu teprve několik let.

Indikace

Primární indikaci jsme si řekli hned v úvodu, krome toho se však Ezetrol indikuje i v případě snahy snížení rizika kardiovaskulárních příhodzpůsobených ischemickou chorobou srdeční anebo u těch pacientů, u nichž se v anamnéze vyskytuje koronární syndrom. Lék se dále předepisuje v případech kde existuje porucha metabolismu tuků, cholesterolu a LDL.

Podávání a dávkování

I přes užívání tohoto léku je nutné v dodržování hypolipidemické diety dodržovat. Lék se užívá ve formě tablet. Obvyklá doporučená dávka je zhruba 10 mg denně. Užít jej můžete v kteroukoliv denní dobu, spolu s jídlem nebo bez něj. Pokud je přidán ke statinu, je nutno se řídit pokyny pro užívání statinu. V případě užívání léku z důvodu prevence ischemické choroby srdeční a akutního koronárního syndromu, může se užívat najednou spolu se statimem. U užívání sekvestrantů žlučových kyselin by se měl Ezetrol užívat s dvou hodinnouvým rozptylem před anebo čtyři hodiny po. Lék není určen pro děti mladších šesti let.

Kdy si je nutno dát pozor

U pacientů s mírnou poruchou jater není nutno brát žádných ohledů. Pokud však jde o středně závažnou nebo závažnou poruchu, užívání již není vhodné. U poruchy ledvin je lék možno užívat bez omezení.

Kontraindikace

Jednou z nejčatějších reakcí je přecitlivělost. Pokud se lék užívá se statiny je nutno se řídit tím, co je doporučeno. Lék se nesmí užívat v průběhu těhotenství a kojení. Podávání spolu se statinem je kontraindikováno u lidí s aktivním jaterním onemocněním nebo s nevysvětlenou zvýšenou hladinou transamináz.

Upozornění

V průběhu léčby Ezetrolem je nutno kontrolovat hladiny jaterních enzymů. Pozor si musíte dát na kosterní sval. Známé jsou totiž případy myopatií rabdomyolýzy. Zvýšenou pozornost je nutno dodržovat v případě, když je užíváte spolu s fibráty, cyklosporiny, antikoagulancii. Tyto pacienty je nutno kontrolovat. Je nutno sledovat krevní srážlivost. Lék není vhodné užívat v případě intolerance laktózy.

Nežádoucí účinky

U užívání Ezetrolu se může objevit kašel, bolest břicha, průjem, atralgie, reflux, snížená chuť k jídlu, návaly horka, vysoký krevní tlak, únava, bolest na hrudi, sucho v ústech, vyrážka, kopřivka, myalgie, bolest zad, chudokrevnost, zácpa, závrať, žlučové kameny nebo deprese.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here