Domů Nemoci Vyšetření, operace FeNo

FeNo

Vyšetření FeNo jistě zná každý, kdo se léčí s astmatem, dochází k alergologovi či na plicní kliniku. Jedné se o měření oxidu dusnatého ve vzduchu, který je vydechnut. Vyšší hodnoty jsou spojené s alergickým zánětem v dýchacích cestách. To je v případě, že dochází k aktivaci imunitních buněk eozinofilů, které zánět vyvolají.

Důvody k vyšetření:

FeNO se provádí u pacientů s průduškovým astmatem, které je provázeno chronickým zánětem. Protizánětlivá léčba v podobě inhalačních kortikoidů, antihistaminika, antileukotireny zánět mírní. Pomocí vyšetření FeNO je tedy možné sledovat, jak se zánět vyvíjí, zda dochází k jeho slábnutí, či naopak zesílení. Dle toho může být nastavená další léčba.

Provedení Feno:

Zkratka FeNO znamená fractional exhaled nitric oxid, dochází tedy k detekci oxidu dusného v postupně vydechovaném vzduchu. Vyšetření trvá pár minut.

Vyšetření není bolestivé ani náročné. Pacient dostane trubičku, na kterou se nasadí náustek. Posadí se rovně, náustek vloží do úst, obejme ho pevně rty, aby vzduch při výdechu neutíkal mimo náustek. Provádějící zdravotnický personál zapne počítač, na jehož monitoru se objevu bud delfín nebo svíčky. Pacient pomalu vydechuje. Výdech musí být dlouhý, rovnoměrný. Jeho pomocí udrží delfína ve stejné výšce, aby mohl proplout kruhy, nebo pomalu sfoukne všechny svíčky.

Výdech nesmí být příliš slabý, dochází k poklesu plovoucího delfína, ani silný, delfín se nachází nad kruhy.

(Grafika u přístrojů se může lišit)

Analytické přístroje pak vyhodnotí složení vydechovaného vzduchu a výsledek se zobrazí na monitoru.

Normální hodnoty jsou do 25 ppm u starších 18 let a do 20 ppm u dětí.

Co může ovlivnit výsledky testu:

Zvýšení hodnot:

Nárůst hodnot NO se objeví i nekorigovaného alergického astmatu, dále se může objevit i v případě infekčních zánětů, ale také v případě, že jsme měli vetší množství potravin, v nichž se nacházejí dusičnany.

Hodnoty mohou být změněny také předchozím bronchodilatačním vyšetřením.

Snížení hodnot:

Ke snížení hodnot může dojít, pokud je FeNO děláno po spirometrii. Může je také snížit požití alkoholu a hodnoty klesají také u kuřáků a pacientů se zúženými dýchacími cestami či po vdechnutí chladného vzduchu. I přes zánět mívají nižší hodnoty také pacienti s cystickou fibrózou.

Vyhodnocení výsledků:

Lékař vyhodnotí výsledky a může díky nim upravit léčbu. Pokud má astmatik vyšší hodnoty, znamená to, že alergický zánět v dýchacích cestách není pod kontrolou. Pacient buď nedodržuje léčebný režim, nebo je léčebný režim nedostatečný a je nutné jej změnit. Je tedy nutné pořádně poučit pacienta a přimět ho ke spolupráci a změnit léčbu. Zvýšit dávky, přidat léky, či je změnit. Cílem je snížit hodnoty FeNO do normálu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here