Domů Nemoci Vnitřní orgány Feochromocytom

Feochromocytom

Feochromocytom je poměrně vzácně se vyskytující nádor, který ve většině případů (cca u 90% pacientů) nevytváří metastázi. I přes svou nezhoubnost však může pacienty vážně ohrožovat na životě, a proto je důležité jeho včasné odhalení.

Feochromocytom a adrenalin

Feochromocytom je nádor vznikající z buněk, které vytvářejí a uvolňují katecholaminy, z nichž nejznámější je adrenalin. Adrenalin (epinefrin) je důležitý hormon, který vzniká v nadledvinkách, kde je vyměšován jejich dření. Jedná se o základní hormon stresové situace, jehož hlavním úkolem je připravit tělo na útok či jinou obrannou reakci. K uvolňování katecholaminů – mezi nimi adrenalinu, dochází u pacientů s diagnózou feochromocytomu ve zvýšené míře, což má za následek celou řadu zdravotních komplikací, které jsou zároveň považovány za příznaky onemocnění.

Příznaky feochromocytomu

Mezi hlavní příznaky feochromocytomu patří zvýšený krevní tlak, zrychlená srdeční činnost, rozšířené cévy ve svalech a zúžené cévy v kůži, zúžené zornice a další příznaky, které jsou typické pro stav, ve kterém se tělo připravuje na obrannou reakci. V důsledku nadměrného vylučování hormonů ze dřeně nadledvinek do krevního oběhu se u pacientů začnou projevovat účinky vysoké hladiny adrenalinu.

Typické projevy a možná rizika

Typickými účinky vysoké hladiny adrenalinu jsou bušení srdce, bolesti hlavy, nadměrné pocení, nápadná bledost, bolest na hrudi nebo křeče. Tyto projevy mohou být u pacientů přítomny buď záchvatovitě, anebo trvale. V případě uvolnění příliš vysokého množství hormonů může dojít k selhání srdce nebo k mozkové mrtvici. Mezi další příznaky patří pocity úzkosti, nervozita, nevolnost, stres a úbytek na váze. Vzhledem k tomu, že reakce organismu na zvýšenou hladinu těchto hormonů bývá u pacientů velmi individuální a u většiny z nich se tak mohou vyskytovat pouze některé z příznaků, u některých například pouze zvýšený krevní tlak, jsou možnosti diagnózy velmi ztížené. Protože k metabolickým projevům feochromocytomu patří poruchy metabolismu glukózy, bývá feochromocytom často diagnostikován ve spojení s diabetem.

Diagnostika nádoru

Diagnózu provádí lékař, a to na základě klinických projevů nemoci. Ke stanovení diagnózy je vedle anamnézy třeba využít zobrazovacích metod – tedy provést ultrazvuk nebo CT, které zobrazí přítomný útvar v oblasti nadledvin. Útvar se však může nacházet také mimo tuto oblast. Feochromocytom může být buď na jedné, anebo na obou stranách. Součástí vyšetření je také rozbor moči. Velmi důležitou diagnostickou metodou je právě biochemie, neboť výskyt tumoru samotného ještě nemusí nutně znamenat, že v těle dochází k nadprodukci katecholaminů. V praxi se proto nejčastěji provádí nejprve biochemická vyšetření, a až poté se přistupuje k zobrazovacím metodám.

Terapie a recidiva

Nejúčinnější možnost léčby představuje operace, která spočívá v chirurgickém odstranění nádoru. Před výkonem je nutno podávat pacientovi alfablokároty (později pak betablokátory), tj. léky, které snižují účinky adrenalinu, aby během operace nedošlo k uvolnění vysoké dávky adrenalinu, která by mohla být pro pacienta smrtelná. K odstranění nádoru se přistupuje také v případech, že je zhoubný. Zde je však třeba dodat, že léčba maligních nádorů nebývá příliš úspěšná. Provedením operace léčba feochromocytomu nekončí, a to vzhledem k možnostem recidivy.

Příčiny vzniku

Příčiny výskytu feochromocytomu nejsou dosud známy, je zde však jistá spojitost s genetikou (tato spojitost se vyskytuje takřka u jedné čtvrtiny pacientů), například s vrozenou genetickou mutací 17. chromozomu (von Recklinghausenova nemoc), která způsobuje nadměrné množení některých buněk. Výskyt feochromocytomu v rodině patří mezi rizikové faktory. Feochromocytom se objevuje jak u dospělých, tak u dětí.

Prevence

Prevence vzniku feochromocytomu bohužel není možná. Z hlediska léčby je důležitá včasná diagnóza, která může pacienta v mnoha případech zachránit také na životě.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here