Domů Nemoci Příznaky Fialové skvrny na kůži

Fialové skvrny na kůži

Fialovým skvrnám na kůži se říká rovněž purpura. Jde o příznaky, které jsou spojeny s krvácením do kůže. Fialové skvrny se mohou objevit nejen na kůži, ale i na různých orgánech.

Fialové skvrny se objevují ve chvíli, když prasknou malé cévy, které způsobí, že se podkoží naplní krví. To pak způsobí skvrny o velikosti malých teček až po velké skvrny. Tento stav nemusí být vůbec závažný, ale také ano.

Příčiny fialových skvrn na kůži

  • Příčinou může být porucha krevní srážlivosti
  • Nízká hladina krevních destiček
  • Transplantace kostní dřeně
  • Rakovina
  • Chemoterapie
  • Transplantace kmenových buněk
  • HIV infekce
  • Nahrazení hormonů
  • Estrogenní terapie
  • Užívání některých léků

Co způsobuje fialové skvrny

Existuje netrombocytopenická a trombocytopenická purpura. Ta první je spojena s normální hladinou krevních destiček v krvi. Ta druhá je spojena s nižším počtem krevních destiček. Netrombocytopenickou purpuru způsobují poruchy, které ovlivňují srážení krve, vrozené poruchy spojené s porodem a stavem před porodem. Slabé krevní cévy, zánět v cévách, kurděje, nedostatek vitamínu C, užívání některých léků, jako třeba kortikosteroidů.

Trombocytopenickou purpuru mohou způsobit léky, které zabraňují tvorbě destiček, které způsobují, že tělo spustí imunitní reakci proti krevním destičkám. K dalším příčinám patří i nedávné krevní transfuze, imunitní poruchy, infekce v krevním řečišti, HIV, žloutenka typu C, některé jiné virové infekce, skvrnitá horečka nebo lupus.

Diagnostika

V rámci diagnostiky je důležité nejprve vytvořit rodinnou anamnézu. Dále pak se provádí krevní odběry, provádí se i biopsie kůže.

Prognóza

Prognóza se odvíjí od diagnózy, čili příčiny. Pokud se jedná o stav, který se vyvinul po virové infekci, obvykle se stav upraví sám a bez dalšího zásahu. Někdy to však může trvat několik měsíců. Pokud jde o chronické choroby, je zapotřebí léčit. Léčba pak dokáže ovlivnit příznaky a udrží počet krevních destiček.

Léčba

Lidé s mírnými projevy fialových skvrn na kůži se dokáží uzdravit bez jakéhokoliv zásahu. Pokud nezmizí sama, potřebujete léky. Někdy však může dojít až ke splenektomii nebo odstranění sleziny. Vysadit je zapotřebí léky na ředění krve, aspirin,ibuprofen.

Kortikosteroidy

Kortikosteroidy mohou pomoci zlepšit stav,protože dojde ke snížení aktivity imunitního systému. Léčba obvykle trvá 2 až 6 týdnů.

Imunoglobulin

Pokud jsou fialové skvrny spojeny se závažným krvácením, může lékař předepsat aplikaci nitrožilního imunoglobulinu. Užívá se krátkodobě.

Další léky

K dalším lékům na fialové skvrny patří romiplostim a eltrombopag. Tyto léky působí na kostní dřeň, kde zvyšují produkci krevních destiček, čímž se snižuje krvácení a vznik modřin. Dále se může užít i biologická terapie, která může pomoci snížit reakci imunitního systému, užívá se u pacientů s těžkou trombocytopenickou purpurou a tam, kde léčba kortikosteroidy není účinná.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here