Domů Nemoci Kůže Fibrom

Fibrom

Pozor, nezaměňujte fibromy s bradavicemi! I když se mohou na sebe na první pohled podobat, jde o něco zcela jiného. Fibrom je totiž nezhoubný nádor, který se objevuje na kůži, ale i na sliznici (na jazyku, rtech, dásních i patře). Objevit se přitom může na různých částech těla. Nejčastěji se však objevuje v obličeji, na krku, na pažích, v podpaží, na břiše, prsou a zádech.

O kožním fibromu

Kožní fibrom je vůbec nejčastější benigní nádor, který postihuje měkké tkáně. Bývá obvykle přisedlý a někdy také stopkatý. Jde o malé útvary do 2 cm.

Příčiny vzniku fibromu

Fibrom vzniká z celé řady důvodů, jedním z nich je i dráždění pokožky. Málokdo ví, že za jejich vznikem stojí i nedostatek vitaminu A, C, E a rovněž i selenu a zinku. Podle posledních odborných výzkumů se objevují i tehdy, když je lidský organismus v nerovnováze. Někteří lidé k jejich tvorbě mají větší sklon. Příčinou je i dlouhodobé tření a další fibromy pak vznikají na podkladě dědičného onemocnění. Fibrom je obvykle považován za estetický problém, ale není tomu tak vždy, navíc při jejich dalším dráždění se mohou zvrhnout v maligní nádorové onemocnění.

Projevy fibromu

Fibrom má obvykle kulatý nebo válcovitý tvar červenohnědé barvy. Typické pro něj je, že nebolí, je viditelný pouhým okem a obvykle nepřesáhne víc než 2 cm. Fibrom má tvar kuličky anebo válečku připlácnutého k pokožce anebo zavěšeného na stopce. Jeho největším negativem je to, že hyzdí, ale nemusíte se tím příliš trápit, jelikož se dá poměrně snadno odstranit.

Rizika fibromu

Nebezpečí fibromu spočívá v tom, že se jeho stopka může přiškrtit, díky čemuž pak do něj nemůže přitékat krev a ten se pak může zanítit, zarudnout a bolet. Všechny fibromy, které jsou velké, neustále rostu, hyzdí, bolí anebo překáží, je vhodné všechny odstranit.

Diagnostika

Kožní lékař fibromy pozná již na první pohled. Ty, které jsou uloženy hlouběji pak odhalí ultrazvuk. Jedinou zárukou o nezhoubnosti je však histologie.

Léčba fibromu

Fibrom můžete řešit hned několika způsoby – excizí anebo elektrokauterizací.

Elektrokauterizace

Tato moderní metoda fibromy odstraňuje na bázi destrukce teplem s užitím vysokofrekvenčního proudu. Do tkáně přístroj proniká takřka bezbolestně. Stopy po odstranění jsou minimální a obvykle bez jizev. Přístroj tkáň odstraní s přesností na milimetry. Tkáň je odstraněna bez krvácení. Po zákroku na kůži vznikne stroupek, který se zhojí do 2 týdnů. Zákrok je možné provádět s lokálním umrtvením.

Excize, čili vyříznutí

V případě excize se jedná o mini operativní zákrok při němž je nutno dodržovat všechny podmínky jako při jiné operaci. Také probíhá ambulantně, v lokálním umrtvení, ale jde o  větší ranku, kterou je nutné zašít a krýt sterilním krytím s léčivou látkou. Místo se hojí 7-14 dní. Bohužel po tomto zákroku zůstávají jizvy. Jde však o výkon, který umožňuje odeslat fibrom na histologii. Stehy se pak vytáhnou po 7-21 dnech.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here