Domů Nemoci Léky Flonidan

Flonidan

Flonidan náleží do skupiny antihistaminik, jde tedy o lék proti alergii. Jeho účinnou léčivou látkou je loratadin. 

Princip účinkování flonidanu

Loratadin v organismu blokuje histamin, který je důležitý pro průběh alergických reakcí. Tímto způsobem působí protialergicky. Jinak řečeno, během alergické reakce se uvolňují látky, které se podepisují na alergické reakci. Flonidan pak tlumí účinek histaminu. Účinek nastupuje do 30 minut po užití a účinek přetrvá po dobu 24 hodin. 

Indikace Flonidanu

Flonidan je indikován k léčbě a k prevenci sezónní a celoroční alergické rýmy, alergického zánětu očních spojivek, chronické kopřivky a dalších alergických kožních onemocnění. Užívání Flonidanu dokáže ulevit od svědění nosu, výtok z nosu, nosní neprůchodnosti, kýchání, svědění a pálení očí, slzení, nosního a ušního zarudnutí. Lékař ho může předepsat v případě chronické kopřivky a jiných alergických kožních projevů. Lék totiž tlumí svědění, zarudnutí, snižuje počet i intenzitu otoků a vyrážky. 

Kontraidikace

Lék nesmí užívat ti, kdo jsou přecitlivělí na jakoukoliv látku obsaženou v léku. 

Zvláštní upozornění 

  • U dlouhodobého užívání je nutné být na pozoru obzvláště  u pacientů s poruchou funkce jater a ledvin. 
  • Podávání tohoto léku je zapotřebí vynechat minimálně 48 hodin před provedením kožních testů, protože by došlo ke zkreslení výsledků. 
  • Lék není vhodné užívat v průběhu těhotenství a kojení. 
  • Lék může ovlivnit schopnost řídit i obsluhovat stroje. Vyskytnout se může i ospalost. 

Interakce

  • Alkohol účinky Flonidanu nikterak neovlivňují. 
  • Vzájemně reagují s inhibitory CYP3A4 nebo CYP2D6. Zvyšují hladinu loratadinu a podporují výskyt vedlejších účinků. 

Nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky se u užívání tohoto léku obvykle neobjevují, ale pokud se objeví, jde nejčastěji o ospalost, bolest hlavy, zvýšenou chuť k jídlu nebo naopak nespavost. 

Dávkování a způsob užívání

Dospělí a děti starší 12 let jednu tabletu nebo 10 mililitrů jednou denně. Děti od dvou do dvanácti let s váhou nad 30 kilogramů se podává půl tablety nebo 5 mililitrů suspenze.

Předávkování

Předávkování Flonidanem je spojené se zvýšeným výskytem vedlejších účinků. Jde především o spavost, tachykardii (zrychlený srdeční pulz a bolest hlavy). V případě, že k tomu dojde, je zapotřebí podat živočišné uhlí ve formě suspenze s vodou. Někdy je nutné zvážit výplach žaludku. Loratadin se neodstraní dialýzu. 

Lék uchovávejte mimo dosah dětí při teplotě do 25 stupňů Celsia. Vždy v původním obalu v místě chráněném před světlem a vlhkostí. Užívejte jen do data expirace. Nespotřebovaný lék vraťte do lékárny. V balení je 10, 20, 30, 60 nebo 90 tablet o 10 miligramech. Tablety je možné půlit, protože mají půlící rýhu. To je důležité především pro podávání dětem.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here